Büyükçekmece de ki bu okulun İsmi 7 defa değişti !

Büyükçekmece İlkokulu

Büyükçekmece İlköğretim Okulu, böyle zulüm görmedi. Başkan Akgün ile Belediye Meclis üyesi arasındaki hukuk savaşı sürecinde okulun adı 1996’dan bu yana tam 7 defa değişti…

 

 

Geçmişi 1930’lara dayanan Büyükçekmece İlköğretim Okulu’nda ‘isim kaosu’. İlçede dört dönemdir belediye başkanlığını yürüten Dr. Hasan Akgün ile dönemin meclis üyesi arasındaki hukuki süreç boyunca okulun adı 7 defa değişti, tabelalar bir takıldı, bir indi… İşte o başdöndüren isim trafiği:

 

– Okul ‘Büyükçekmece Mektebi’ olarak hizmet vermeye başladı.

– Okulun adı, 1996’ya kadar ‘Büyükçekmece İlkokulu’ oldu.

– 96’da Belediye Başkanı Akgün okula ek bina yaptırdı. Valilikle protokol yapıp ismini ‘Dr. Hasan Akgün İlköğretim Okulu’ olarak değiştirtti. Dönemin CHP’li meclis üyesi İbrahim Bilgin, dava açtı.

 

BU KEZ ‘M.L.’ EKLENDİ

 

– Mahkeme okulun eski ismiyle devamına karar verdi. Akgün valiliğe müracaat etti, isim ‘Dr. Hasan Akgün M.L. İlköğretim Okulu’ oldu.

– Bilgin Danıştay’a başvurdu, Danıştay bölge mahkemesinin kararını onadı. Tabela yeniden indirildi. Akgün, tadilat yaptırdığını gerekçe göstererek valilikte protokol yaptı. Okulun ismi bu defa ‘Dr. Hasan Akgün Müfredat Laboratuvar İlköğretim Okulu’ oldu.

 

– Bilgin Ankara 15. İdare Mahkemesi’ne başvurdu. ‘Büyükçekmece İlköğretim Okulu’ tabelası yeniden takıldı. Akgün ise okulun bahçesine spor salonu yaptırdı. Valilikle yapılan protokol sonucu Ocak itibarıyla okulun ismi ‘Dr. Hasan Akgün İlköğretim Okulu’ olarak değiştirildi.

 

TABELAYI İNDİRTECEĞİM

 

Karara tepkili olan İbrahim Bilgin, ‘5 tane mahkeme kararı olmasına rağmen okulun isminin sürekli değişmesine bir anlam veremiyoruz. Bir belediye başkanının belediye bütçesiyle yaptırdığı bir okula kendi adını vermesi etik değildir. Bu gurur meselesi. Okulun adı değişene kadar mücadele edeceğim’ dedi.

 

CEBİMDEN ÖDEDİM ADIMIN OLMASI NORMAL

 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ise, ‘Bu okula tadilatları, derslikleri ve spor salonunu kendi cebimden yaptırdım. Kendi adımı vermem doğal. Ayrıca dönemin Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Çelik’e durumu anlatmıştım. O da okula benim adımın verilmesini uygun bulmuştu. Yaptığım yardımlardan dolayı valilik beni haklı bularak okula ismimi verdi’ diye konuştu. Kaynak: Akşam

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.