Ücretsiz İstanbul gezileri

 

Kimse İstanbul’dan mahrum kalmasın
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Müdürlüğü, başta imkanı olmayan İstanbullular olmak üzere yerli ve yabancı ziyaretçilere, öğrencilere, engellilere ve kimsesiz çocuklara kenti tanıtmak ve İstanbullu olma bilincini arttırmak amacıyla uzman hocalar rehberliğinde düzenlediği ücretsiz İstanbul gezilerine 2012 yılında da hız kesmeden devam edecek

ARZU AKYOL
İstanbul’da yaşıyorsunuz. Ama çeşitli imkansızlıklardan dolayı İstanbul’u tanımıyorsunuz. Güzergahınız muhtemelen iş ve ev arasında. Bu nedenle de yaşadığınız şehrin doğasına tarihine ve cümle güzelliklerine yabancısınız. Ama üzülmeyin. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve şimdiye kadar yüzlerce İstanbulluya şehri gezme ve tanıma fırsatı veren ‘İstanbul Okulu Kültür Gönüllüleri Projesi’ 2012’de de tüm hızıyla devam edecek. Akademisyenler ve yazarlar rehberliğinde düzenlenen ücretsiz gezilerle maddi imkansızlıklar nedeniyle İstanbul’u gezemeyen vatandaşlar yaşadıkları kenti daha yakından tanıyacak ve daha çok sevecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Turizm Müdürü Ali Mazak’la müdürlüğün İstanbul’u başta İstanbullular olmak üzere yerli ve yabancı ziyaretçilere doğru tanıtmak ve kent aidiyet bilincinin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla yürüttüğü ‘İstanbul Okulu Kültür Gönüllüleri Projesi’ni konuştuk.

BU GEZİLER ASLINDA BİR İSTANBUL OKULU

Ali Mazak, turizm müdürlüğünün kuruluş amacının İstanbul’un tarihi ve kültürel mirasını tanıtmak olduğunu söyleyerek, “İstanbul dünyanın emsalsiz mirasına sahip şehirlerinden biri. Biz de hem İstanbullulara hem Anadolu’da yaşayan vatandaşlara hem de dünyaya bu mirası tanıtmakla mükellefiz” diyor. İstanbul Okulu Kültür Gönüllüleri Projesi’ni de bu düşüncelerle hayata geçirdiklerini ifade eden Mazak, “Bu bir İstanbul okuludur. Amacımız bir atölyede çalışır gibi İstanbul’u İstanbul’un içinde, tarih ve kültür mekanlarında, doğal güzellikleri içerisinde anlatmaktır” diye konuşuyor.

Bu gezilerde öncelikli olarak dezavantajlı gruplara ulaşmayı hedeflediklerinin altını çizen Ali Mazak şöyle devam ediyor: “İstanbul gerçekten çok güzel bir şehir. Bu güzellikler içerisinde yaşayıp da daha bunları görmemiş insanlarımız var. Dezavantajlı gruplar dediğimiz, İstanbul’u gezemeyen, otobüse bile binmeye korkan, ekonomik şartları yeterli olmayan bu insanları bu gezilere davet ediyoruz. Onları akademisyenlerin, yazarların rehberliğinde ücretsiz olarak gezdiriyoruz. Geziler sırasında ufak ikramlarımız da oluyor ve kalem, not defteri, anahtarlık, çanta gibi küçük hediyeler de veriyoruz.”

MİNİK SEYYAHLAR KENTİNİ KEŞFEDİYOR

Ali Mazak, İstanbul Okulu Kültür Gönüllüleri Projesi’nin yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürüttükleri ‘Minik Seyyahlar’ projesiyle de öğrencilerle İstanbul’u buluşturmak için çalıştıklarını söyledi. Mazak, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği okullarımızdan çocuklarımızı özel hazırladığımız giydirilmiş otobüslerle alıyoruz. Müzeleri gezdiriyoruz. Onlara da demin bahsettiğim çantanın yanı sıra yağmurluklar veriyoruz. Bu projeyle İstanbul’u tanıtmaya temelden başlıyoruz. Küçük yaşta bunun tadını alsınlar istiyoruz” diyor.

İstanbul’da yaşayan dezavantajlı gruplar, öğrenciler, yurtdışında yaşayan Türkler, yabancılar, Anadolu’da yaşayan vatandaşlar dışında engelli vatandaşlar ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda kalan kimsesiz çocuklar için de geziler düzenlendiğini vurgulayan Ali Mazak şöyle devam ediyor: “Yaşadığımız kenti önce bizim bilmemiz gerekiyor ki başkalarına da tanıtalım. Ama maalesef biz de yeterince tanımıyoruz. Böyle olunca da İstanbul’a yeterince saygı gösteremiyor, onu yeterince koruyamıyoruz. İstanbul’da yaşıyoruz ama İstanbullu olamadık. İşte bu gezilerle biz İstanbul’da yaşayan insanlara bu bilinci aşılamak, yaşadıkları şehre daha duyarlı hale gelmelerini sağlamak istiyoruz. İstanbul’da kaybettiğimiz değerleri, hanımefendiliği, beyefendiliği, nezaketi, nezahati, centilmenliği, kültürü, sanatseverliği tanıtmak ve yeniden hayata geçirmek amacındayız.”

Bu faaliyetlerin 2008 yılından beri devam ettiğini ifade eden Turizm Müdürü Ali Mazak, “İstanbullular bu projelerden çok memnun. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Her yıl artarak devam ediyor. Gezilere katılanların intibalarını yansıtan, yaptıkları resimler, çektikleri fotoğraflardan oluşan sergiler açıyoruz. Ödüller veriyoruz” diye konuştu.

İNSANLAR SOSYALLEŞİYOR

Ali Mazak İstanbullara yaşadıkları şehri ücretsiz, uzman hocalar, küçük ikramlar ve hediyeler eşliğinde gezme ve tanıma fırsatını kaçırmamalarını söylüyor. Bu gezilerin aynı zamanda insanların sosyalleşmesine de katkı sağladığının altını çizen Mazak, “İnsanlar evlerinde ve işyerlerinde hep tek düze bir hayat yaşıyor. Dolayısıyla böyle gezilerle hem kenti tanımak hem de sosyalleşmek mümkün oluyor. Çünkü bu şehrin her köşesinde saklı başka bir hazine var. Tarihi yarımada, tarihi Beyoğlu, Üsküdar, Kuzguncuk, Fener, Balat, Hisarlar, Adalar, Eyüp Sultan, Belgrad Ormanları, Boğaz gezi rotalarımız arasında. Mimar Sinan eserleri, camilerimiz, su kemerleri ya da hanlarımız gibi temalı gezilerimiz de var. Bunları keşfetmek lazım. İstanbul başlı başına bir okul.

Bu okulda yerinde ders görmek fırsatını kaçırmasınlar” ifadesini kullandı.

NASIL KATILABİLİRSİNİZ

Yaşadığınız şehri ücretsiz, uzman hocalar ve küçük ikramlarla hediyeler eşliğinde gezmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ana sayfasının Turizm Hizmetleri Bölümü’nden Gezi Kayıt Portalı’na girerek kayıt yaptırmak. Yapılan kayıtlar 60 kişiyi bulduğunda gezi için start veriliyor. Bilgi için: 0212 312 63 81

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

polyester heykel bursa evden eve nakliyat Pimapen Tamiri Ankara Farmasi üye ol