1 Temmuz’da her şey değişecek

1 TEMMUZ'DA HER ŞEY DEĞİŞECEK

1 Temmuz’dan itibaren sağlığımız ile ilgili önemli değişiklikler olacak. Her gün tükettiğimiz ekmekte tuz oranı azaltılacak ve yine her zaman kullandığımız reçetelere bir de e-reçete eklenecek. Üçüncü bir değişiklik daha 1 Temmuz’da pilot bölge olan Konya’da başlayacak. Konya’daki özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde artık T.C. Kimlik No’su yerine avuç içindeki damar izinden kimlik tespiti yapılacak. Ama 1 Temmuz’un yarattığı değişim bu kadar değil. Kamyonların arkasında bulunan meşhur kamyon yazıları da tarihe karışıyor. Yeni Türk Ticaret Kanunu’na göre artık kamyonların arkasına kamyon yazıları yazılamayacak.

Bazı özel hastanelerin, gelmeyen hastaların kimlik bilgileriyle muayene olmuş gibi göstererek SGK’ya fatura etmesi sonrası özel hastaneler ve üniversite hastanelerinde ‘avuç içi damar izi’ uygulamasına geçildi. Bir cihaz yardımıyla hastaneye giden vatandaşlar avuç içlerini göstererek kimlik tespitini yaptıracak ve bu şekilde muayene olabilecek. Uygulama için pilot bölge olarak Konya seçildi. Eylül ayından itibaren 20 ilde, 31 Aralık’tan itibaren ise tüm Türkiye’de avuç içi damar izinden kimlik tespiti gerçekleştirilecek.
Sağlıktaki bir diğer  yenilik ise artık aile hekimleri hastalarına yazdıkları ilaçları Aile Hekimliği Bilgi Sistemi’ne (AHBS) de girecek. Eczaneler hastaya yazılan ilacı bilgisayar yardımıyla sistemden görebilecek. Hastalara bir karışıklığa karşın yazılı reçete de verilmeye devam edilecek ancak yazılan tüm ilaçlar elektronik sisteme girecek.
Ekmekteki yenilik için ise 1 Temmuz son gün. Bazı fırınlarda aylar öncesinden başlayan ekmekte tuzun 1 gram azaltılması için pazar son gün. 1 Temmuz’dan itibaren tuz miktarını azaltmayan fırınlara büyük ceza geliyor. Uzmanlar tuzun 1 gram azaltılmasının inmeye ve kalp krizine bağlı ölümleri önemli ölçüde azaltacağını belirtiyor.

 

Artık kimlik cepte değil elde olacak

 

 

 

E-reçeteye son 2 gün

 

 

 

1 Temmuz’dan itibaren daha az öleceğiz

 

 

 

Kamyon yazıları da 1 Temmuz’da silinecek
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.