200 Bin Kişilik İş İstihdamı Geliyor

200 bin kişilik iş imkanı

Türkiye’ nin dört bir yanında 24 stadyum inşası için düğmeye basıldı. Statların tamamı bulundukları şehirlerin kimliğini yansıtacak. Spor Bakanlığı’nın organizasyonu ile inşa edilecek statlar, TOKİ ve belediyelerin ortak çalışması ile meydana gelecek.

Statların bazılarının yapımına başlandı, kimi tamamlanmak üzere, kimi de ihale aşamasında. 2 Aralık’ta Samsun, 6 Aralık’ta Antalya, 27 Aralık’ta Gaziantep, stadları ihaleye çıkacak. Daha sonra ise Sakarya, Kocaeli, Hatay, İzmir Karşıyaka ve Ankara için ihale günü kesinleşecek.

Şu anda Elazığ ve Akhisar statları için de çalışma sürüyor. Bursa, Konya, Sivas, Trabzon, Malatya ve Mersin statlarında ise ihale süreci başladı ve inşaat aşamasına gelindi. Stadyum inşaatları şehirlere adeta can suyu gibi oldu.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI

İşadamları, statların şehrin markalaşmasını sağlayacağını, artık uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacaklarını belirtiyor. Otellerden lokantalara, mağazalara kadar birçok alanda canlılık yaşanacak.

MALATYA KAYISISI

Malatya’ya 40 bin 424 metrekarelik alanda 30 bin kişilik bir stadyum meydana getirilecek. Stadyum ve idari bina ile diğer birimler, toplam 75 milyon liraya mal olacak.

EKOLOJİK STAT

Sivas stadyumu, ‘Ekolojik stat’ olacak. Sivas’ın ağır kış şartları ve yoğun kar yağışı dikkate alınarak tasarlanan stadyumun zemininin, kış aylarında donmayacağı belirtiliyor. Stat enerji tasarrufu da sağlayacak.

SAMSUN

334 dönüm arazi üzerine kuruluyor. 33 bin seyirci kapasiteli olacak. Yanındaki 7 bin 500 seyirci kapasiteli spor salonunun kaba inşaatı neredeyse tamamlandı. İhalesi ise Aralık ayında yapılacak.

TRABZON

Akyazı’da 795 dönüm deniz dolgusu yapılarak, 458 dönüm arazi üzerine inşa ediliyor. 40 bin seyirci kapasiteli. Tribünlerin altı ve etrafıyla bir spor kompleksi meydana gelecek.

KONYA

17 Ekim’de temeli atılan stat, 38 bin 656 kişi kapasiteli olacak. Bin 660 araçlık otopark bulunacak. Zemin ve tribünde ısıtma olacak. İçerisinde 12 adet spor salonu yer alacak.

TİMSAHLAR

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile imzalanan protokolle yapılıyor. 45 bin kapasiteli olacak. Tribünlerin altlarında ise diğer statlarda olduğu gibi,spor salonları bulunacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.