84 bin mali müşavire yeni TTK’da son dakika golü

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlük tarihine sayılı günler kala, sayıları 84 bini bulan serbest muhasebeci ve mali müşavir Meclis’de yapılan son dakika değişikliği’ne tepkili.

Yeni TTK’da yapılan son değişik sonrası 500 bin şirketin denetimini yeminli mali müşavirler ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri yapacak.

Yeni TTK ile birlikte sayıları 500 bini bulan şirketler sıra ile denetime alınacak. Başlangıçta büyük, daha sonra orta en sonunda ise küçük ölçekli firmalar denetime alınacak. Yapılan denetim sonrası firma, denetimi yapan şirkete ödemesini yapacak.

“BİZ OLMADAN BECEREMEZLER”

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler  Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan,”Biz olmadan bu işi beceremezler” dedi.
Arıkan yeni TTK’da TBMM’de son dakika değişikliği yapıldığını belirterek, “84  bin serbest muhasebeci mali müşavire açık haksızlık yapılarak, çok az sayıdaki  yeminli mali müşavir ve bakanlık müşavirlerine ‘imtiyaz’ sağlandı” ifadeleri kullandı.

Arıkan, 3568 sayılı muhasebe meslek yasasının net bir şekilde serbest  muhasebeci mali müşavirlere “denetim” hakkı verdiğini ve Meclis Adalet  Komisyonu’nda oy birliği ile bunun kabul edildiği kaydetti.

Konu hakkında Arıkan, “Yasada yapılan önerge değişikliğiyle yeminli mali  müşavirler sınavsız bir şekilde bu haktan yararlanırken, bizler için sınav engeli  getirilmeye çalışılmaktadır” diye konuştu.

‘84 BİN MUHASEBECİ MAĞDUR’

Mesleğin çatı örgütü Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve  Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği(TÜRMOB) yönetiminde 84 bin serbest  muhasebeciyi 4 kişinin, 4 bin yeminli mali müşaviri 5 kişinin temsil ettiği bir  hukuksuzluğun düzeltilmesini beklediğini söyleyen Arıkan, şöyle konuştu:

“Yapılan büyük yanlıştan mutlaka dönülmesi gerekiyor. 84 bin serbest  muhasebeci ve mali müşavire de bağımsız denetim hakkı mutlaka sınavsız  verilmelidir. Yasadaki değişiklikle Türkiye’de faaliyetini sürdüren 500 bini  aşkın ticari şirketin denetiminin fiziken ötelenmek zorunda kalacak.

‘500 BİN FİRMA DENETLENEMEZ’
500 bin firmanın sadece ‘seçilmiş kişilerce’ denetlenebilmesi mümkün  değil. Şirketlerin bağımsız denetimin, olası bir sınav şartıyla sekteye uğrayacak  olması ekonomide büyük bir kara delik açarak ekonomide bütün dengeleri altüst  eder.”

Yahya Arıkan, söz konusu maddenin iptali için Köşk’ten umutlu olduklarını ifade ederek, “Soruna çözüm bulunmaması durumunda haklarımızı her alanda arayacağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. önder yaman dedi ki:

  kanun ilk çıktığında smmm lere yetki verildi daha sonra çıkan taslakta yetki alınmaya çalışıldı adalet komisyonunda smmm lerin hakkı iade edildi taslak meclise sevk edildi mecliste görüşülürken nurettin caniklinin verdiği bir önergeyi kabul eden 40 50 millet vekili ile bu hak gasp edildi..

 2. big bang dedi ki:

  Yeminli mali müşavirlerin bazıları zaten muhasebeden anlamadıkları gibi patates mühürcüsüdür.Gerçek mali müşavirlere sınav şartı getirilmiştir.kimse sınava girmemelidir.tüm mali müşavir odaları karar vermelidir.

 3. NİAR dedi ki:

  Kanunu iyi okudunuz mu? 6335 sayılı Kanun’un 19. maddesine göre, Denetçi, bağımsız denetim yapmak üzere, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununa göre ruhsat almış yeminli mali müşavir veya serbest muhuhasebeci mali müşavir olabilir. SMMM’ler dışarıda bırakılmamış? ee?

 4. HAKAN dedi ki:

  yeni TTK için çok güzel diyen bazı ekonomistler var, onları artık Allah’a havale ediyorum. 1 TEmmuzdan sonra devletin demek istdiği şudur; bu ülkede kimseye ticaret yapma hakkı vermiyorum, sadece parası olan ticaret yapabilir, kalan kısmı başın çaresine baksın ama onuda rahat bırakmam zaten!

 5. Başkanın Derhal İstifa etmesi gerekir. Zira Bu kadar insana gereksiz yere aylarca eziyet edilmiştir. Verilen eğitimlerin yetersizliğini gören TBMM doğru karar vermiştir. Lütfen Yahya Arıkan Başkanın artık bu işi bırakması lazım. Kuruma zarar vermeye başlamıştır. Bu kadar insana eziyet bile istifası

 6. ALİ dedi ki:

  mali musavirler. üzülmeyin ama bu bir gercek. lutfen siz once gidin ymm olun ekip kurun sonra gelin. kac buyuk firma smm ile iş yapabiliyor. sizin yapacağınız ancak goturu usulu bakkal hesabı vermek. sizi deneyen biri olarak bu islerin sizlerle olmayacağı çok acık.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.