Büyükadaya Nasıl Gidilir ?

Büyükadaya Nasıl Gidilir ?

Avrupa yakasından gidiş:

Avrupa yakasından Adalara direkt sefer olan iskeleler Kabataş, Avcılar, Eminönü ve Karaköy’dür.

Kabataş’tan:
Vapur: Yazın ve kışın düzenli vapur seferleri mevcut. Şehir Hatları firması düzenliyor. Ücretleri uygun ama Heybeliada veya Büyükada’ya gidiyorsanız yolculuğun 1 saat ile 1.5 saat süreceğini göz önüne almalısınız. Burgazada ve Kınalıada içinse yol yaklaşık 45 dakika 1 saat sürüyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında vapurların oldukça kalabalık olduğunu ve oturacak yerin bile zor bulunduğunu hatırlatırız. Dışarıda oturacak yer bulma ihtimali zaten çok az, bir de yazın ve baharda son on beş dakikada iskeleye giderseniz ancak ayakta yolculuk etme fırsatınız olur.

Motor: Yazın da kışın da sık seferler mevcut. Son 1-2 senedir yapılıyor bu seferler ve gayet popüler oldu. Dentur ve Mavi Marmara firmaları düzenliyor. Ücreti vapurdan pahalı, deniz otobüsünden ucuzdur. Heybeliada, Büyükada, Burgazada ve Kınalıada’ya yaklaşık 1 saatte ulaştırır. Oturacak yer bulur rahat rahat gidersiniz.

Deniz otobüsü: Yazın adalara sık olarak deniz otobüsü seferleri var. İDO firması düzenliyor. Ancak kışın adalara yapılan sefer sayısı yok denecek kadar az. Bu nedenle kış tarifesinde pek kullanılmıyor. Ücreti vapurdan yüksek, ancak Büyükada’ya 45 dakika gibi bir sürede ulaşmayı sağlaması açısından avantajlı. Motorlara göre avantajı klimalı ve daha nezih bir ortamda gidiyor olmak. Bazı seferlerde adaya ulaşma süresini yarım saate kadar indirebiliyor.

Avcılar’dan:
Motor: Yazın sefer var, kışın sefer yok. Dentur firması düzenliyor. Fiyatı biraz pahalı olsa da, Avcılar’dan Kabataş’a gitme zahmetini ortadan kaldırdığı için avantajlı. Her sabah kalkan motor Akşam üstü de yolcularını geri getiriyor.

Eminönü’den ve Karaköy’den: Motor: Yazın sefer var, kışın sefer yok denecek kadar az. Turyol firması düzenliyor. Kınalıada, Burgazada, Heybeliada ve Büyükada’ya seferleri var. Avantajlı yanı, Karaköy veya Eminönü’nden akşam saatlerinde adaya gitmek istiyorsanız sizi Kabataş’a gitme zahmetinden kurtarıyor.

Sirkeci’den: Uzun yıllar Sirkeci’den adalara vapur seferleri yapıldı. Ancak Avrupa yakası için ana iskelenin Kabataş olması ile birlikte Sirkeci’den adalara artık vapur seferi yapılmamaktadır. Yazın Eminönü’nden kalkan Turyol motorları kullanılabilir. Veya Kabataş’tan sık kalkan vapur/motorlar kullanılabilir.

Anadolu yakasından gidiş: Anadolu yakasından Adalara direkt sefer olan iskeleler Bostancı, Kartal ve Maltepe’dir.

Bostancı’dan: Vapur: Yazın ve kışın düzenli vapur seferleri mevcut. Şehir Hatları firması düzenliyor. Vapur seferleri geçtiğimiz yıllarda motorlar kadar hızlı giderlerdi ancak artık çok yavaş seyrediyorlar. Ücreti motorla aynı, seyahat süresi çok daha uzun. Vapur binmek için nostaljik bir gerekçeniz yoksa veya şiddetli bir lodos yoksa tercih etmeye deymeyen bir seçenek. Motor: Yazın da kışın da sık seferler mevcut. Mavi Marmara firması düzenliyor. Kış aylarında bile yarım saatte bir saatte bir sefer mevcut. Havanın çok lodoslu olduğu durumlar hariç Bostancı’dan adaya gitmek için en uygun seçenek. Deniz otobüsü: Yazın da kışın da seyrek seferler var. İDO firması düzenliyor. Bostancı’dan adalar zaten kısa sürüyor. Yakınlarda başka sefer yoksa eğer tercih edilebilir. Yoksa motorlara göre bir avantajı yok.

Kadıköy’den: Vapur: Şehir hatları’nın düzenlediği vapur seferleri ile adalara gitmek mümkün. Kabataş’tan kalkan vapur Kadıköy’e gelir oradan adalara gider. Kabataş vapurları için yaptığımız kalabalık uyarısı bu seferler için de geçerli. Baharda ve yazın oturacak bir yer bulmanız mucize. Motor: Sadece yaz aylarında Turyol firması motor seferi yapıyor. Çok sık değil ama en azından daha rahat bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlıyor.

Kartal’dan: Motor: Yazın da kışın da sık sık sefer var. Prenstur firması düzenliyor. Seferlerinde akbil geçmiyor. Kartal, Pendik tarafından geliyorsanız en iyi seçenek. Zira Büyükada yolculuğu 25 dakika, Heybeliada 35 dakika sürüyor. Maltepe’den: Motor: Yazın ve kışın günde yaklaşık 3 sefer var. Mavi Marmara firması düzenliyor. Maltepe’den geliyor veya Maltepe’ye gidiyorsanız uygun bir seçenek, yoksa Kartal’dan veya Bostancı’dan binmek daha mantıklı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.