Büyükçekmece de Kentsel dönüşüm anlaşmalı başladı

Büyükçekmece de Kentsel dönüşüm anlaşmalı başladı

Büyükçekmece Belediyesi depreme dayanıksız olan binaların yıkılması için başlatılan Kentsel Dönüşüm projesini uyguluyor. Proje kapsamında Büyükçekmece’de Merkez camii yanında din adamlarına ait lojman olarak kullanılan bir bina ile başlatılan Kentsel Dönüşüm ilçe genelindeki diğer yorgun binalarda uygulamaya devam edilecek.
Büyükçekmece Belediyesi aracılığıyla depreme dayanıksız olan ve camii imamlarının lojman olarak kullandığı 5 katlı bir bina Büyükçekmece Zabıta Müdürlüğü ve Akkaya İnşaat tarafından yıkıldı.
Yıkım öncesi konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “ 35 ten fazla binayı geri dönüşüme tabi tuttuk. Şehrin göbeğinde olan modern ama tehlikeli 5 katlı bu binayı bugün yıkacağız. Bu binanın yıkılması için depreme bile gerek yok, çok dayanıksız. Biz bu binada yaşayanlara durumu anlattık. Kendileri taşındılar. Burayı Kentsel Dönüşüme tabi tuttuk. Yeni yapılan binaların ardından kendileri oraya yerleşecekler” dedi.
Vatandaşın Kentsel Dönüşüm kapsamında razı olduğu şartların olduğunu anlatan Belediye Başkanı Akgün “ Bu razı oldukları şartların en başında; Vatandaşların binasını yıkıp yerinde tekrar dayanıklı bina yapmak geliyor. Biz bunu bizzat yaşadık gördük. Böyle olunca kolaylıkla vatandaşla anlaşma sağlanıyor” diye konuştu.
Büyükçekmece de Kentsel Dönüşüme uğraması gereken bina sayısının İstanbul geneline oranla çok az olduğunu belirten Başkan Akgün; “Kumburgaz’da özellikle denize yakın yerlerde, binaların durumu çok vahim. Depremi beklemeden Kentsel Dönüşüme bu bölgede ihtiyaç var. Büyükçekmece, İstanbul’da Kentsel Dönüşüme en az tutulması gereken ilçedir”  dedi.
Peynir bundan daha serttir diyerek eliyle 16’lık demiri kıran Başkan Akgün, “ Görüyorsunuz bu 16’lık demir 2- 2,5 milimlik olmuş ve ben elimle kırıyorum. İşte İstanbul’da eski binaların tamamı böyle peynir gibi” şeklinde konuştu.
Konuşmasının sonlarında eliyle yıkılan binanın karşısındaki Esnaf ve sanatkarlar Odasına ait binayı gösteren Hasan Akgün, “ Bu binanın yıkımının hemen arkasından en kısa zamanda  bu binayı da yıkacağız. Biz hiç kimseye zarar ziyan vermeden hatta onların en karlı çıkacağı şekilde Kentsel Dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Kimse mağdur edilmeyecek hatta kazançlı olacak. Belediye, vatandaş ve müteahhitlerle Büyükçekmece’de can ve mal riskini asgari düzeye dönüştürme de kararlıyız” dedi.
Öte yandan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece’de ki Kentsel Dönüşümün 2 yıla kadar biteceğini belirtti.
Yıkılan binada eskiden ikamet eden Mithat Yazıcı, “Ben en alt katında dernek olarak kullanılan dairenin sahibiydim. Bu binayı biz kendi ellerimizle yaptık. 35 yıllık bir bina. Şu an yıkılıyor. Memnunum daha dayanıklı olacak” diye konuştu.
Büyükçekmece Belediyesi Merkez Camii yanındaki Binanın yıkımı büyük bir titizlikle gerçekleşti. Yıkımı ilgiyle izleyen Büyükçekmeceliler cep telefonlarıyla yıkım anını saniye saniye kaydetti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.