Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

İşe Başlama Tarihi: 11 Ekim 2012

İşin Bitiş Tarihi: 20 Aralık 2014

Tesisin Kapasitesi: 132.155 m³/gün

Tesisin Özellikleri:
-Tesis, atıksuları ileri biyolojik olarak arıtıp, karbon, azot ve fosfor giderimi gibi ileri arıtma yöntemleriyle arıttıktan sonra alıcı ortama verecektir.
-Arıtma tesisi yaklaşık 200 bin nüfusa hizmet verecek.

Projenin Amacı:
Varolan Büyükçekmece Atıksu Ön Arıtma Tesisi’ne gelen Mimarsinan ve Gürpınar kolektörleri ile Çakmaklı kolektörünü de alan sistemin getirdiği atıksu Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtılarak alıcı ortam Marmara Denizi’ne deşarj edilebilir hale getirilmesi planlanmaktadır. Tesis sayesinde karbon, azot ve fosfor giderimi ile ileri biyolojik olarak atıksuların arıtılması sağlanacaktır. Böylece İstanbul’un en önemli su kaynaklarından biri olan Büyükçekmece Gölü ve Marmara Denizi kirlilikten korunacaktır. Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi; Büyükçekmece ve Çatalca İlçelerine hizmet edecektir.

Mevcut Durum: 12 Şubat 2013 tarihi itibariyle; havalandırma havuzları, çamur deposu, kum tutucu blower ve peyzaj kazısında 160.000 metreküp, giriş terfi, susuzlaştırma ünitesi ve trafo binası kazısında 15.000 metreküp ile diğer ünite kazılarında 49.000 metreküp olmak üzere toplam 224.000 metreküp hafriyat işleri yapılmıştır. Şantiye mobilizasyon işleri de % 95 oranında tamamlanmıştır. Tesisin; genel olarak % 2,5’i tamamlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.