Büyükçekmece’deki cinayet davasında karar

Büyükçekmece'deki cinayet davasında karar

 

Büyükçekmece’de 12 yıl önce yol kenarında battaniyeye sarılı halde cesedi bulunan Serap Özbitirim’in öldürülmesi davasında sanıklar Mehmet Türk ile Fuat Ayyıldız 20’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Büyükçekmece’de 12 yıl önce yol kenarında battaniyeye sarılı halede cesedi bulunan Serap Özbitirim’in öldürülmesi davasında, sanıklar Mehmet Türk ile Fuat Ayyıldız, 20’şer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bakırköy 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Türk ve Fuat Ayyıldız ile tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz sanık Mehmet Emin Türk ise duruşmaya gelmedi.

Davanın müdahili Sevi Yanık, adalete güvendiğini ve sanıkların cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Sanık Mehmet Türk, cezaevinden defalarca yazılı savunma gönderdiğini ve sanık Fuat Ayyıldız’ın iftirasına uğradığını öne sürerek, suçlamaları kabul etmediğini belirtti.

Sanık Fuat Ayyıldız da Serap Özbitirim’in öldürülmesiyle bir ilgisinin olmadığını iddia ederek, beraatini istedi.

Mehmet Emin Türk’ün avukatı Abdi Akkuş ise ”Müvekkilimin ismi maddi bir hata nedeniyle oluşturulmuş ve hakkında suçu işlemediği halde iddianame hazırlanmıştır. Müvekkilimin bu suçla bir ilgisi yoktur. İddia makamının kesin ve inandırıcı delili yoktur şeklindeki görüşünden suçu işlemediği sabit olmuştur. Beraatine karar verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Mehmet Emin Türk’ün beraatine karar verdi.

Sanıklar Mehmet Türk ile Fuat Ayyıldız’ın ”kasten öldürmek” suçundan ayrı ayrı 24 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıkların duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezalarının 20’şer yıla indirilmesine hükmetti.

Mahkeme üyesi Mustafa İpekleşen, sanıklar Mehmet Türk ile Fuat Ayyıldız hakkında 20’şer yıl hapis cezası verilmesi kararına muhalefet şerhi koydu.

Üye İpekleşen, muhalefet şerhinde, her iki sanık hakkında eksik hürriyeti bağlayıcı cezaya hükmedilmesinin dosya kapsamıyla uyum içerisinde olmadığını, bu tür olaylarda hak kaideleri de dikkate alındığında eksik ceza tayini nedeniyle hüküm kurulmasının uygun olmadığını belirtti.

Fuat Ayyıldız ile Mehmet Türk’ün 19 Nisan 2001’de Özbitirim ile para karşılığı cinsel ilişki konusunda anlaştıkları, Gürpınar’daki bir eve gittikleri ancak daha sonra aralarında çıkan bir tartışma sonucu darbedilen Özbitirim’in hayatını kaybettiği belirlenmişti.

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.