Büyükçekmecelilerle iftar yapan Başkan Topbaş, Gece Pazarı’nın açılışını yaptı

Büyükçekmecelilerle iftar yapan Başkan Topbaş, Gece Pazarı’nın açılışını yaptı

Büyükçekmece Ak Parti İlçe Teşkilatı’nın Mimaroba Batıköy Mahallesi’ndeki iftar programına katılan başkan Kadir Topbaş, daha sonra da Büyükçekmece Kordonboyu Caddesi’ndeki Gece Pazarı’nın açılışını yaptı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftar programında konuşan Başkan Topbaş, “İftarımı sadece 3 hurma ile yaptım. Bunu bulamayan insanlar da var. Ramazan işte bizlere yiyecek bir lokma dahi bulamayan insanların çaresizliğini de hatırlatıyor” dedi.

Bu tür sofraların insanları bir araya getirerek kaynaştırdığını ve toplum bilinci oluşturduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Bu tür sofralar bizlerin bir araya gelmesine vesile olurken, bir yandan da 14 milyonluk İstanbul’da bir ailenin mensubu olduğumuzu, 75 Milyonluk Türkiye ailesinin mensubu olduğumuzu bizlere hatırlatıyor. Biz Türkiye’yiz. Türkiye’nin insanlarıyız.”

Son yıllarda Türkiye’deki ve İstanbul’daki gelişmelerin dünya tarafından gıpta ile izlendiğini anlatan Başkan Topbaş, “Bundan birkaç yıl öncesine kadar kim hayal edebilirdi bu gelişmeleri. Siz Büyükçekmecelilerin buraya kadar ulaşımının kolaylığını. Biz Silivri’ye kadar Metro düşünüyoruz. Planlarımız büyük. 2016’ya kadar nasip olursa beraberce bu şehirde ulaşım sorunları çözülmüş olacak. Günde 50 milyon insan raylı sistemi kullanır hale gelecek” dedi.

Gezdiği masalarda hanım vatandaşların otobüslerden şikayet ettiğini dile getiren Başkan Topbaş İstanbullulara şu müjdeyi verdi: “Alımını başlattığımız 3 bin yeni otobüs İstanbul’da hizmet verecek. Her biri klimalı. Yaşlılarımızın, engelli vatandaşlarımızın rahatça binebileceği otobüsler olacak. İstanbul’da ne eksikse ne gerekiyorsa onu getirmeye çalışıyoruz. Bizler istiyoruz ki Hz.Mevlana’nın dediği gibi ‘Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar’ düsturuyla bizlerde burada çocuklarımızın geleceğini hazırlıyoruz. Çocuklarımızın yaşamaktan gurur duyacağı bir şehir hazırlamaya çalışıyoruz.”

Türkiye’nin ve İstanbul’un sıcak iklim şartlarıyla boğuştuğu şu günlerde İstanbulluların su sıkıntısı çekmediğinin altını çizen Başkan Topbaş, vatandaşlardan suyu dikkatli kullanmalarını ve israftan kaçınmalarını istedi. Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul barajlarında günde 400 bin metre küp su buharlaşmasına rağmen çok şükür su sıkıntısı yaşamıyoruz. Aldığımız tedbirlerle ve yaptığımız yatırımlarla İstanbullulara su sıkıntısı yaşatmıyoruz. Ve eğer su tesisatınızda problem yoksa da evinizde çeşmeden akan suyu içebilirsiniz. Temiz ve sağlıklı bir su. Su sıkıntımız yok diye de kesinlikle suyumuzu israf etmeyiniz.”
Başkan Topbaş iftar programının ardından Büyükçekmece Bartın Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’ni ziyaret etti. Dernek ziyaretinde vatandaşlarla sohbet eden Başkan Topbaş ikram edilen çaydan içerek vatandaşlarla sohbet etti. Başkan Topbaş buradaki programından sonra da Kent Plus konutlarındaki sosyal tesisleri ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti.
Başkan Kadir Topbaş Kent Plus’daki programını da bitirdikten sonra yaklaşık 25 yıldan beri her yaz Büyükçekmece Kordonboyu’ nda kurulan gece pazarının bu yıl ilk defa İstanbul Büyükşehir Belediyesi himayesinde gerçekleştirilen Gece Pazarı’nın açılışına katıldı. Açılışını alanı dolduran bayan vatandaşlarla yapan Başkan Topbaş, iki yüzün üzerindeki stanttan vatandaşların gecenin serinliğinde rahatça alış veriş yapabileceklerini söyledi. Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “ Arkadaşlarıma şunu söyledim. Bu stantlarda çalışacak insanların Büyükçekmece’de oturuyor olması şart. İhtiyaç sahibi olması şarttır. Ve buraya standa açacakların hepsinin evleri teker teker ziyaret ettik. Bu stantları gerçekten hak edenlere verdik. Yandaş, taraftar, şunun bunun tanıdığı değil. Gerçekten kimin ihtiyacı varsa onları belirledik ve bu vatandaşlarımıza vermeye çalıştık. Ve bugün bu güzellik bu düzenli Pazar ortaya çıktı. Bunun bir benzerini de Sultanahmet’de iki yıldır yapıyoruz. Kaybolmaya yüz tutmuş geleceksel sanatlarımızı orada yaşatmaya çalışıyoruz. Hiçbir para almıyoruz. Stantlarını biz kuruyoruz, geliş gidişlerini biz ayarlıyoruz. Yemekleriniz biz veriyoruz. Bu şekilde geleneksel sanatlarımızı yaşatmaya çalışıyoruz. Hem vatandaşlarımız memnun, hem oradaki stant sahipleri memnun hemde gelen turistler memnun. Eminim siz Büyükçekmeceliler de bu gece pazarından memnun kacaksınız.”
Gece Pazar’nın kurdelesini kesen Başkan Topbaş daha sonra pazarı boydan boya gezerek stant sahipleri ve vatandaşlarla sohbet etti. Başkan Topbaş stant sahiplerinden bir vatandaşın mısır arabasındaki mısırların bir kısmını satın alıp tuzlayarak pazarı gezen vatandaşlara dağıttı.
Başkan Topbaş pazar gezisinin ardından sahildeki çay bahçesini ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Yan masada doğum günü pastasını kesen Feyzullah Halıcı’ya sürpriz yapan Başkan Topbaş, ‘Hediyelerin en iyisi” dediği bir kalem seti hediye etti. Başkan Topbaş daha sonra Halıcı’ya doğum günü pastasından bir dilim keserek kendi elleriyle yedirdi. Sürpriz karşısında heyecanını gizleyemeyen Üniversite öğrencisi Halıcı, “Hayatımda unutamayacağım bir doğum günü partisi yaşadım. Sayın Başkanıma hediyesi için ve masamıza ziyareti için çok teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Topbaş Halıcı’nın arkadaşları ve ailesiyle birlikte hatıra fotoğrafı çektirerek diğer masalardaki vatandaşlarla sohbet etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.