Dağ Çileği

Karadenizli olup da dağ çileğini bilmeyen pek yoktur. Sadece bir tanesi bile pazardan, marketten aldığınız çileklerin 10 katı daha fazla lezzetli olan bir çilek türüdür.

Çocukluğumuzda küçük bir kap, tas daha da bulamadık bir şey tişörtümüzü eteğinde yukarı doğru tutar içine çilek toplardık. Kim bilir bir çok kişinin şu anda hayalleri canlandı… Buyurun sizlerle sadece resimlerini paylaşabiliyorum..:(

Dağ çileği hormonsuz olarak doğada kendi kendine yetişen çilek türüdür ve gerçek çilek lezzeti sadece dağ çileğinden alabilirsiniz. Tabi ki aynı zamanda gerçek besin değerleri ile birilikte.

Dağ Çileği Dağ Çileği Dağ Çileği

Dağ Çileği Dağ Çileği Dağ Çileği

Dağ Çileği Dağ Çileği Dağ Çileği

DAĞ ÇİLEĞİ (YABAN ÇİLEĞİ ) VE FAYDALARI
Halk arasında yaban çileği olarak bilinen Dağ çileği, doğada kendiliğinden yetişen bir meyve. Normal çilekten farkı ise,daha küçük boyda olması. Dağ çileği, tam bir vitamin deposu, yaşlanmaya karşı son derece etkili olduğundan doğal anti ageng, bir meyve. Üstelik bazı hastlaıklara sebep olan virüsler üzerinde öldürücü etkiye sahip. hem vitamin deposudur, hem de bazı hastalıklara yol açan virüsler üzerinde (çocuk felci, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için) öldürücü etkisi vardır. Uzmanlar da, yaban çileğinin bağışıklığı güçlendiren ve besin değeri yüksek bir meyve olduğunu belirtiyor. Halk arasında dağ çileği olarak da bilinen yaban çileği, C vitamini açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda ishale yol açan bazı mikroorganizmaları durdurma özelliğine de sahiptir. Vücuttaki serbest radikallerin, dışarı atılmasına da yardımcı olur. Ciltteki sivilce ve aknelere iyi gelir. Damar tıkanmalarını önler. Kansere karşı koruyucu ve ilerlemesini önleyici özellikler içerir. İdrar söktürücü, romatizma ağrılarını azaltıcı etkisi vardır. Sinirleri kuvvetlendirip, bağırsak kurtlarını döker ve ateş düşürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.