Derviş Eroğlu Büyükçekmece’de

Büyükçekmece Belediyesi’nin Festivali Derviş Eroğlu ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinde bir sonuç sağlanamadığını belirterek, ”KKTC halkı ambargo altında. ‘Neden-‘ diye soruyoruz. Kıbrıs Türkü neden ambargo altında- Bu sorunun, bir an önce barışçıl bir şekilde çözülmesini diliyoruz” dedi.

Eroğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyükçekmece Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen ”Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali”nin açılışına katıldı.

Büyükçekmece Kültür Parkı’nda yapılan açılışta konuşan Eroğlu, bu gece festivalde kültürlerin ve medeniyetlerin buluştuğunu belirterek, festivale katılan bütün ülkelerin gençlerine KKTC’den selamlar getirdiğini dile getirdi.

”Sevgi birbirimize, barış hepimize” sloganıyla düzenlenen festivalin, kültür ve sanata büyük katkılar sunduğunu söyleyen Eroğlu, KKTC halkı olarak yıllardır huzur ve barış içinde yaşamak için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Eroğlu, KKTC olarak iyi niyetle sürdürdükleri müzakerelerde bir türlü kalıcı çözüme ulaşılmadığını anlatarak, ”Maalesef müzakerelerde bir sonuç sağlanamıyor. KKTC halkı ambargo altında. ‘Neden-‘ diye soruyoruz. Kıbrıs Türkü neden ambargo altında- Niye ekonomik ve ulaşım ambargosu altında yaşamaya mahkumuz- Bu sorunun, bir an önce barışçıl bir şekilde çözülmesini diliyoruz” diye konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu ise bu gece, dünyanın bütün renklerinin bu sahnede buluştuğunu belirterek, ”Dünyada bildiğimiz bir şey var. En güçlü şey; kültür ve müziktir. Sevgi ve hoşgörüyü egemen kılmak istiyorsak, bu tür festivallerin daha da artırılması gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından festival ateşi, Eroğlu, Kılıçdaroğlu ve Belediye Başkanı Hasan Akgün tarafından yakıldı.

Festivalin ”Basın Onur ödülü”, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız’a verildi.

Burak Kut ve Murat Karahan’ın birer konser sunduğu festivalin açılışında, Meksika, Bulgaristan, Lübnan, İspanya, Yunanistan, Güney Kore, Endonezya halk oyunları ekipleri de yöresel dans gösterilerini sergiledi.

Geceye eski bakanlardan İsmet Sezgin ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.