E-reçeteye son 2 gün

E-REÇETEYE SON 2 GÜN

Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 1 Temmuz’da yürürlüğe koyacağı e-reçete uygulamasıyla ilgili sağlık kurumlarını uyardı.

Bakanlığın düzenlemesiyle, aile hekimleri SGK elektronik sistemine girecekleri ilaçları kağıda da yazıp hastaya verecek, bakanlık hastanelerinde mevcut yöntem devam edecek.

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, e-reçete ile ilgili uygulamaları bir genelgeyle sağlık kuruluşlarına duyurdu. Tosun, genelgede, ödemesi SGK tarafından yapılan reçetelerin yanı sıra ülke genelinde üretilen tüm reçeteleri kapsayan “Ulusal E-reçete Projesi” yürütüldüğünü, bununla birlikte SGK’nın e-reçete projesinin desteklenmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

 

HEM YAZILI HEM ELEKTRONİK REÇETE

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Tosun, bu kapsamda, aile hekimlerinin hastalarına reçeteleri şimdiye kadar olduğu gibi elektronik ortamda yazıp Aile Hekimliği Bilgi Sistemi’ne (AHBS), eş zamanlı olarak da SGK elektronik reçete sistemine göndermelerini istedi.

 

Aile hekimliği yazılımı üzerinden yapılacak bu gönderim için AHBS firmaları ile gerekli çalışmaların tamamlandığını bildiren Tosun, gönderim sonrası SGK e-reçete sisteminden bir onay kodu cevabının gelmesi ve hastaya reçete ile birlikte bu onay kodunun da verilerek tercih ettiği eczaneden ilaçlarını temin edebilmesinin planlandığını belirtti.

 

SİSTEME KARŞI KAĞIDA DEVAM

 

Genelgeye göre, gerek hastaların kendi ilaçlarını bilip haberdar olması gerekse elektronik sistemlerde oluşabilecek muhtemel problemlerden etkilenmemeleri için hastalara kağıt reçete verilmeye devam edilecek.

 

Aile hekimleri, online alacakları SGK onay kodunun olup olmadığına bakmaksızın, hastalara reçetelerini kağıt formatta vermeyi sürdürecek.

 

HASTANELERDE MEVCUT YÖNTEM SÜRECEK

 

Tosun, bakanlığa bağlı devlet ve eğitim hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinin de mevcut hizmet yöntemlerini sürdürmeleri gerektiğini bildirdi.
Hastane ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinin ileride dahil olacakları e-reçete sistemine hazırlık mahiyetinde, analiz çalışmaları yaparak bakanlığın Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na bilgi ve görüş bildirmelerini isteyen Tosun, bu kapsamda oda sayıları ve bilgisayar gibi donanımlar dikkate alınarak uygulamanın devreye girmesi halinde oluşacak durumların değerlendirileceğini kaydedildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.