Faizsiz Devlet Bankaları Geliyor

Dünya bankacılık devlerinin, spekülatif işlemlerle küresel krize sebep olması, dikkatleri, müşterileriyle riski ve geliri paylaşan faizsiz bankalara çevirdi.

Türkiye’de faizsiz bankacılık hizmeti vermekte olan dört katılım bankasının toplamdabankacılık içindeki payının yüzde 5 olduğuna dikkatleri çeken Başbakan yardımcıdı Ali Babacan, küresel krizin bu tip bankacılığı cazip hale getirdiğini belirtti.

Katılım Bankacılığının Gelişmesini İstiyoruz

Babacan, yapısı gereği topladığı kaynakların tamamını, hatta daha fazlasını reel sektöre kredi vererek büyüyen katılım bankacılığının Türkiye’de daha da gelişmesi amacıyla her türlü görüş ve yatırıma açık olduklarını açıkladı.Bakan  Babacan,

“Ancak biz burada mevcut pastadan pay almak yerine, pastayı büyütecek görüşlere sıcak bakarız. Kamu bankalarımızdan ikisi bu çerçevede katılım bankacılığı da yapabilir, neden olmasın? Finansal İstikrar Komitesi bu konuda çalışma yapıyor.” ifadelerinde bulundu.

Katılıma Dönüşecek olan Vakıfbank ve Halkbank mı ?

Henüz yapılan çalışmalar sonuçlanmadığı için Ali Babacan isim vermek istemese de konuya yakın çevreler müşteri tabanı ve bugüne kadar edindiği tecrübe dikkatine alındığında Halkbank ve Vakıfbank’ın bu konuda görevlendirilebileceğini ifade ediyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.