Gürpınar ve Çanta Atıksu Tünelleri

İşe Başlama Tarihi: 1 Aralık 2011
İşin Bitiş Tarihi: 3 Mayıs 2015

Tünellerin Amacı:
Gürpınar Atmaca Deresi’nin akışa göre sol sahili ile Beylikdüzü Dereağzı Mahallesi Güney Sahili’nden Gürpınar sahil kolektörleriyle gelen atıksuları Gürpınar Tüneli vasıtası ile Ambarlı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırmak, Silivri Gazitepe, Alipaşa, Kayalıdere ve Fener Köyü’nden gelen atıksuları Silivri Tüneli vasıtası ile yapımı planlanan Silivri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırmak ve Silivri Batı kısım (Alipaşa Semizkumlar) ile Çanta Doğu Kısım’dan Silivri Çanta sahil toplayıcı kolektörleriyle gelen atıksuları Çanta Doğu Atıksu Tüneli vasıtası ile yapımı planlanan Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırmak.

Tünellerin Özellikleri:
– Proje ile; 2000 mm iç çaplı toplam 6.016 m uzunluğunda atıksu tünelleri ile 7,5 m iç çaplı 90 m tünel şaftı inşa edilecek.
-Tünellerin tamamı TBM yöntemiyle inşa ediliyor.
– Projenin muhtevasında 2.009 m uzunluğunda Gürpınar Tüneli, 1.807 m uzunluğunda Silivri Tüneli ve 2.200 m uzunluğunda Çanta Doğu Atıksu Tüneli olmak üzere 3 ayrı atıksu tüneli bulunmaktadır.
– Tüneller, günde 347.904 m³ atıksuyu ulaştırma kapasitesine sahiptir.

Mevcut Durum: 12 Şubat 2013 tarihi itibariyle; 3 adet şaftın kazısı bitmiş olup, 44 m uzunluğunda şaft kazısı yapılmıştır. 1 Adet şaftın da 17 metrelik 2. Kaplaması yapılarak tamamlanmıştır. Projede; Gürpınar Tüneli’nin 48 metresi ile Çanta Doğu Atıksu Tüneli’nin 340 metresi tamamlanmıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.