Hangi içecek neye iyi gelir?

Saf meyve suları: Kalori ve şeker içerikleri yüksek olabileceğinden makul miktarlarda (günde 1-2 bardak) tüketilmesi uygundur. Vücuda direnç kazandırır. Tokluk hissi verir.

Sebze suları: Meyve sularına göre daha az kalori ve şeker içerir. Suyu sıkılan sebzenin içeriğine paralel olarak fayda göstermektedir.

 

 

Süt: Sütün içerdiği kalsiyum sadece kemiklere değil, düzenli kalsiyum alımının kilo alma riskinde de azalma yarattığı tespit edilmiştir.

 

Çay: Çayın her çeşidi vücudumuza fayda getirmektedir. Diş sağlığına ve kalbe iyi geliyor. Yeşil çay ise daha fazla antioksidan içeriyor. Ancak siyah çay tüketimi günlük makul miktarlarda önerilmekle beraber fazla tüketilmesi demir eksikliğine sebebiyet verdiğinden aşırıya kaçılmamalıdır.

 

Kahve: Şeker hastalığına yakalanma riskini düşürüyor. Antidepresan etkisi de vardır. Ancak kafein nedeniyle aşırıya kaçmamak gerekir.

 

Su: Yararları saymakla bitmeyecek olan suyun tırnağımızdan, saçımıza, böbreğimizden bağırsağımıza kadar önemi var. Yetersiz su tüketiminin vücudu dehidratasyon adı verilen susuzluk durumuna sokacağı biliniyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.