İ.B.B’den Büyükçekmece’ye 622 milyonluk yatırım.

ibb den büyükçekmece ye yatırım

 

Ak Parti Büyükçekmece ilçe Başkanımız Av.Celal BABAYİĞİT ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir Topbaş ilçe merkezimizdeki kahvaltı programımızda teşkilat mensuplarımızla bir araya geldi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen kahvaltı programımıza İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir Topbaş,Bölge Milletvekilimiz Tülay KAYNARCA, ilçe yönetim kurulu üyelerimiz,Gençlik ve kadın kolları yönetimlerimiz,Meclis üyelerimiz,Mahalle başkanlarımız ve Mahalle yönetim kurulu üyelerimiz ile çok sayıda teşkilat mensubumuz katıldı.

Toplantımızın açılış konuşmasını yapan ilçe başkanımız Av.Celal BABAYİĞİT;ilçemize yaptığı hizmetlerden dolayı Büyükçekmece halkı adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir Topbaş’a teşekkür ederek; İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ilçemiz için çok büyük projeleri hayata geçiriyor özellikle son aylarda asfalt çalışmaları ile yollarımız yenileniyor,19 mayıs ve fatih mahallemizi Cumhuriyet ile Adnan kahveci mahallelerimizi birleştirecek olan alt geçit inşaatları devam ediyor,İstanbul Büyükşehir belediyemizin sosyal tesisinin de içinde bulunacağı büyük bir parkın ilçemize kazandırmak istediğini belirten ilçe başkanımız Av.Celal BABAYİĞİT ilçemizdeki sorunlar ile ilgili sürekli İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ile iletişim halinde olduğunu belirterek kısa sürede sorunların çözüme kavuşacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir Topbaş yaptığı konuşmada teşkilat mensuplarımıza katılımlarından dolayı teşekkür etti.Büyükçekmece ilçemize hizmetlerin devam edeceğini belirterek “metrobüs hattı Büyükçekmece cumhuriyet mahallesine kadar geldi bölgenin ulaşım sorununun çözümünün Silivri ilçemize  kadar metro ile sağlanacak” dedi,Büyükçekmece ilçemize yaptığımız yatırımlar 622 milyon civarında,doğalgazdan alt yapıya,denizlerimizi korumak için arıtma tesisleri ve daha bir çok hizmet yapılmaya devam edeceğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir Topbaş ramazan ayında Batıköy mahallemizde katıldığı sokak iftarında Aybüke Savaş’a verdiği bilgisayar sözünü unutmadı.Görme engelli olan  Aybüke savaş’a bilgisayarını hediye eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir Topbaş bir de leptop sözü verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir TOPBAŞ;Büyükçekmece merkezli depremi yerinde hissetti ve “Bir ikaz daha aldık. Korkunun ecele faydası yok, tedbir almak, tedbirli olmak zorundayız” diyen Kadir Topbaş, 1998 öncesi yapılan binaların olası bir depremde etkilenme oranı yüzde 55” deprem riski taşıyan binaların dönüşüm sorununu çözmek zorunda olduklarını söyledi. Geleceğe daha sağlıklı gitmek adına kentsel dönüşüm çalışmaları başlattıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

“Maalesef bu konuda siyaset yapılmasını arzu etmediğimiz halde yasanın iptal edilmesini isteyenler var. İşte deprem bir taraftan tehdit ediyor, bir taraftan da ‘yasalar iptal edilsin’ deniyor. Bu yapılar, bunları dinleyenlerin iktidarda olduğu dönemde yapıldı. Şimdi de ‘bırakın’ diyorlar. Büyük bir deprem veya sıkıntı olur da, insanlar hayatlarını kaybederse belki ‘siyasi geleceğimiz olur’ diye düşünenler, korku ve zafiyetler üzerine siyaset yapanlar var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi, ‘Siyasi hayatımıza da mal olacağını bilerek dahi olsa dönüşümü yapacağız.’ Hiç bir insanın hayatının risk altında olmasını arzu etmiyoruz. Çıkan yasayla, halkımızla birlikte tüm Türkiye’de bu çarpık yapılanmayı yenilemek için adımlar atabiliriz.”

Yerinde dönüşüm esas…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyeler ve halkla beraber yerinden dönüşümle şehirlerin yeniden inşa edebileceğini vurgulayan Topbaş, Hükümetin Van ve Erciş depreminden sonra 8 ayda 18 bin binanın yapımını tamamladığını hatırlattı. İstanbul’un da yenilenebileceğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, yapılan yanlış bir binanın başkalarının hayatına da mal olabileceğinin altını çizerek, şunları kaydetti;

“İstanbul’da olası büyük bir depremin Türkiye’yi nasıl sarsacağını tahmin ediyoruz ve uzmanlar söylüyor. Bunların bize uyarı nitelikli olmasını diliyoruz. Depremin zamanını bilemiyoruz, büyük depremlerden bahsediliyor. Zamanında doğru adım atılmadığı için bugün sıkıntı yaşanıyor. Galata-Pera bölgesinde 100 yıl önce yapılan yapılar var. Taşıyıcı sistemlerine müdahale edilmemişse olası büyük depremlerde ancak yüzde 2,5’u etkilenebiliyor. Ama bizim yaptığımız, 1998 öncesi yapılan binaların olası bir depremde etkilenme oranı yüzde 55. Nasıl binalar yapmışız, niye doğru yapmamışız, niye teknik hizmet almamışız, niçin malzemeyi doğru kullanmamışız? Bizler beraberce yıkarsak, insaflı ve doğru yıkarız, ama deprem yıkarsa bizi de hayatımızı da insafsızca yıkar. Beraberce akılla, mantıkla, bilgiyle çözüm bulur ve bu endişelerden şehirlerimizi ve ülkemizi koruruz.”

Hayatımızı korumak için daha fazla hassasiyet…

Şili’nin başkenti Santiago’da 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı yapılar yapıldığını ve ziyareti sırasında 7,4 büyüklüğündeki depremin sadece bir kaç büyük apartmanda cam çatlaklarına neden olduğunu gördüğünü anlatan Kadir Topbaş, “Demek ki, insanoğlu bilgiyi ve ilmi doğru kullandığı zaman, teknik ve teknolojiye dikkat ettiği zaman deprem riski ortadan kalkar ve sıkıntı yaşanmaz. Bir teknik adam olarak söyleyeyim. Bir kibrit kutusu düşünün, binanın taşıyıcı sistemlerini doğru yapmışsanız, herhangi sıvılaşan bir zemin üzerinde bile olsa, hiç kırılmadan, üst üste düşmeden zar gibi bir tarafa düşer ve bina insanları ezmez. Bu başarılabilir. O takdirde bina yan yatsa bile problem olmaz” diye konuştu.

Maliyetine katlanılırsa her zemine bina yapılabileceğini belirten Başkan Topbaş, bu konuda, bilgi, ilim ve tekniğe saygı göstermenin ve dikkat etmenin önemine işaret etti. Kadir Topbaş, “Çeker mi çeker… Bir kat daha yapabilir miyiz’ diye, bu işi bilmeyen, sıradan insanların eline bırakılan yapılar, üç beş kuruş artırıldığı zaman bir iki sıra daha tuğla döneyim sonra üzerine devam ederim anlayışıyla çıkan yapılar, hayatımızı tehdit eder hale geldi. 3-5 kuruşumuzu ve ziynetimizi en muhkem yerlere kilitliyoruz, hayatımızı korurken de aynı hassasiyetin çok daha fazlasını göstermemiz gerekiyor. Daha etkin hareket etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki atıksuların yüzde 95’i arıtılıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir Topbaş, Milletvekilimiz  Tülay Kaynarca ve ilçe Başkanımız Av.Celal BABAYİĞİT Büyükçekmece Arıtma Tesisi Atıksu Tüneli İnşaatında incelemelerde bulundu. İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Demir tesis hakkında bilgi verdi. Yapılan çalışmaları basın mensuplarına anlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un en önemli su havzalarından biri olan Büyükçekmece Gölü’nün kurtarılması için yapılan Büyükçekmece Arıtma Tesisi Atıksu Tüneli İnşaatının tamamlanmasının ardından atıksuların Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne yönlendirileceğini söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığından önce İstanbul’da tüketilen suların ve diğer sanayi atıklarının ancak yüzde 4-5 civarında arıtma yapıldığını vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

Başbakanımız ile birlikte başlayan çevreye karşı duyarlı hassasiyetin özellikle içme su havzalarının korunması ve geliştirilmesi ve atık suların doğayı kirletmeyecek hale getirmesi konusunda yapmış olduğumuz çalışmalar iyi bir noktaya geldi ve devam etmekteyiz. Bugün itibariyle ön arıtma ve biyolojik arıtma olmak üzere, İstanbul’da şu anki tüm atıksuların yüzde 95’i arıtılır hale geldi. Biz bir hedef “koyduk önümüze bunların tamamını biyolojik arıtma tesisi haline çevirmek yüzde 100 arıtılmış hale getirmek ve böylece İstanbul’un denizleri başta olmak üzere doğası, çevresi kurtulsun dedik.”

Bütün arıtma tesisleri ileri biyolojik olacak

Arıtma tesisleriyle ilgili ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Bugün, 250 bin kişinin yaşadığı bu bölgenin atıksularını alacak olan kolektör inşaatında inceleme yapıyoruz. Deniz seviyesinin 20 metre derininden geçen 2 metre 80 santim çapındaki tünellerle toplanacak atıksular Ambarlı İleri Derece Biyolojik Arıtma Tesisi’nde arıtıldıktan sonra denize tertemiz olarak bırakılacak” diye konuştu.

Ataköy ileri biyolojik arıtma tesisini Başbakan Erdoğan ile birlikte yakın zaman önce açtıklarını hatırlatan Topbaş, test çalışmaları tamamlanan Ambarlı İleri Derece Biyolojik Arıtma Tesisi’nin de aynı kapasitede büyük bir eser olduğuna dikkat çekti. Topbaş, “Selimpaşa’da da Marmara sahilinin 22 kilometrelik kısmını tamamen kuşaklayan ve bütün atıkları toplayan bir biyolojik arıtma tesisi yapıyoruz. Öte yandan, İstanbul’un önemli su havzalarından bir tanesi olan Büyükçekmece Gölü’nün hiçbir şekilde kirletilmemesi için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Tünel kazıları ve şaftlar ve tünellerle ilgili kazı çalışmaları yapılırken diğer taraftan da ileri derecede biyolojik arıtma tesisi ihalesi ve yer teslimi yapıldı. Gölü tertemiz yapacak Büyükçekmece İleri Derece Biyolojik Arıtma Tesisi 2015’te tamamlanacak olan çok ciddi bir yatırım” şeklinde konuştu.

 

İstanbul’un geleceğini kurtarıyoruz

İstanbul’un bir taraftan denizlerini kurtarırken içme su kaynaklarını da daha sağlıklı hale getireceklerini belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Böylece İstanbul’un böylece geleceğini kurtarıyoruz. İstanbul’un bütün derelerinin artık tehlike arz etmeyecek hale getirilmesi konusunda da bir yıllık çalışma hedefi belirledik. Dere taşkınlıkları ve sıkıntıları artık yaşanmayacak. Bu şehirdeki tüm olumsuzlukları çözme görevi, Sayın Başbakan’a ve ondan itibaren de bize geldi devam ediyoruz. Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir çevre oluşturmaktayız. 2015’e kadar bitecek ciddi ve yoğun bir çalışma içindeyiz. Böyle önemli çalışmalara imza atan İSKİ Genel Müdürümüze ve ekibine başarılar diliyorum.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr.Mimar Kadir TOPBAŞ Cuma namazını Büyükçekmece Küba camiinde kılarak ilçemiz sakinlerinden Bayram Tutan’ın merhume eşinin cenazesine katılarak taziye dileklerini iletti,programına Ak Parti Büyükçekmece ilçe teşkilatımız ile mantı yiyerek devam eden başkan Topbaş Batıköy mahallesi Piri Reis Camii Kız kuran kursunu da Bölge Milletvekillerimiz Tülay KAYNARCA,Gülay DALYAN ve  ilçe teşkilat mensuplarımızla birlikte ziyaret etti.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.