İÜ Hastaneleri Yenilenme Süreci Devam Ediyor

İÜ Rektörü Prof.Dr. Yunus Söylet, üniversite hastanelerinin niteliğine uygun yenilenme çalışmalarının ardından, Türkiye ve dünyanın en önemli sağlık merkezleri arasına gireceğini söyledi.

İÜ Hastaneleri Yenilenme Süreci Devam EdiyorSavash Porgham R.- İÜ Cerrahpaşa ve Çapa Tıp Fakülteleri yerleşkelerinin köklü yenilenme süreci devam ediyor. Yapılan kapsamlı çalışmalarla birlikte,  jeolojik yapıdan iklime, ısıdan neme, ve çevreye yarattığı ekonomik hareketten, tüm ülke çapındaki hastalara verilen hizmete kadar her konu değerlendirildi ve hastanelerin taşınmadan yerinde onarılması kararlaştırıldı. En az iki etaptan oluşacak yenilenme çalışmalarının bitmesinin ardından, yerleşkeler Sağlık Bilimleri Kampusu haline getirilecek. Çağdaş bir kampus anlayışı içerisinde öğrencilere modern eğitim imkanlarını sunacak kültür merkezleri, spor kompleksleri, yurtlar ve sosyal alanları, sinema ve tiyatro salonlarını içeren projeler hayata geçirilecek. İÜ Rektörü ve YÖK Üyesi Prof.Dr. Yunus Söylet, üniversite hastanelerinin niteliğine uygun yenilenme çalışmalarının ardından, Türkiye ve dünyanın en önemli sağlık merkezleri arasına gireceğinin altını çizdi.

 

‘ÇAPA VE CERRAHPAŞA YERLEŞKELERİ YERİNDE YENİLENİYOR’

Prof.Dr. Yunus Söylet: Çeşitli çalışmalar ve araştırmalarla, İÜ Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerinin yerinde yapılanmasının herkes için daha uygun olduğunu belirledik. Devlet kurumlarını da bu şekilde ikna ettik. Hem kurumlarımızın marka değerini korumak hem de doğrusunu yapmak için bilimsel çalışmalar yaparak yerinde yapılanma kararı alındı. Devlet Kalkınma Teşkilatı tarafından bütçe, bu şartla ayrıldı. Son ihaleyi uluslararası bir şirket kazandı. Bu şirket, yerinde yapılanmak üzere jeoradar dediğimiz toprağın altını tarayan, araştıran bir çalışmayı bitirdi. Rapor önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Biz yerinde yeniden yapılanma sürecine girmiş bulunmaktayız. Bahsettiğim çalışmalarda birçok neden araştırılırken, alınan karara etkisi olanlardan biri de çevre ekonomisiydi. Mikro ekonomi dedikleri bu yakın çevre ekonomisinin, sosyal hayatı ne kadar etkileneceği masaya yatırıldı ve bu önemli bir kriterdi.
 

‘İÜ OLARAK SAĞLIK TURİZMİNDEN BÜYÜK PAY ALMAK İSTİYORUZ’

Prof.Dr. Söylet: Üniversite hastanelerine çok değişik problemli hastalar gelebilir. Üniversite hastaneleri son durak, son çaredir ve çok çeşitli tedaviler yapılır. Herhangi bir devlet hastanesinde bin 500 çeşit hasta grubuna hizmet verilirken, burada belki 3 bin 500 farklı hastalık grubuna hizmet verilir. Nedeni çok uç, yandal ve uzmanlık gerektiren, nadir hastalıklara üniversite hastanelerinde hizmet verilmesidir. Ancak oralarda, teşhis konulup tedavi yapılabilir. Bir de üniversite hastaneleri, sadece hizmetle de uğraşmazlar. Burada hem tıp doktorları, uzman doktorlar, hemşireler, biyologlar, eczacılar ve tıbbi uzmanlar olmak üzere 50’nin üzerinde de sağlık meslek insanı, hizmet ediyor. Araştırmayı da katarsak bu 3 üniversite hizmeti, toplumla buluşuyor. Böyle merkezlere dış ülkelerin, komşu ülkelerin ilgilerinin artması, Türkiye olarak tıbbi alandaki ilerleme sağlık turizmini meydana getirecek. Sağlık turizmi ülke ekonomisine önemli bir alanda etki ediyor. Biz İÜ olarak en iyi hekimlere, en köklü hastanelere ve en köklü kurum kültürüne sahibiz. Dolayısıyla beklentilerimiz sağlık turizmi pastasında büyük pay almak. Yeniden yapılandırmayla çok büyük gelişmeler kat edeceğimizi umuyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.