PKK askeri konvoya dair istihbarat mı aldı?

PKK askeri konvoya dair istihbarat mı aldı?

PKK terör örgütü, Elazığ’da bulunan 8. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Kabul ve Toplama Merkezi’nden Van’a doğru hareket eden askeri konvoya saldırdı. Çok gizli tutulan bu asker sevkiyat öncesi, terör örgütü istihbarat mı aldı?

Saldırı, konvoyun seyir halinde olduğu, Bingöl-Muş karayolu üzerindeki Kardeşler Köyü mevkiinde gerçekleşti. 9 askerin şehit olduğu ve uzun namlulu silahlarla roket atarların kullanıldığı saldırıda, 70 asker de yaralandı.
10 zırhlı eşlik ediyordu
Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde 3 otobüs, 2 minibüs ve 10 shortland zırhlı araç olmak üzere 15 araçlık konvoy Elazığ’dan Van’a doğru hareket etti. Güvenlik gerekçeleri nedeniyle Elazığ, askerlerin dağıtımlarında stratejik bir önem taşıyor. Başta Bingöl, Muş, Tunceli ve Van gibi terörün etkili olduğu illere yapılacak asker sevkiyatlarında, askerler önce Elazığ’a geliyor. Elazığ’a bağlı Harput ilçesine sınır bulunan ve 8. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Kabul Toplama Merkezi’nde, askerler belli bir sayıya ulaştığında güvenli nakil için düğmeye basılıyor. “Emniyetli Gün” adı verilen ve tarihi güvenlik sebebiyle hiçkimse ile paylaşılmayan günlerde sivil otobüsler ile nakil gerçekleştiriliyor. Sivil otobüsler ise yapılan ihaleyle belirleniyor.
İstihbarat mı aldılar?
Diğer yandan Elazığ’da bulunan Kabul ve Toplama Merkezi’nden (KTM), askerlerin hangi gün yola çıkacağı, merkezi arayan askerlere dahi güvenlik amacıyla söylenmiyor. Bu durumda ise askeri konvoyun ne zaman yola çıkacağının PKK tarafından bilinmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Güvenlik güçleri iki ihtimal üzerinde duruyor. İhtimallerden birincisi, Elazığ’daki KTM’nin PKK tarafından gözlenmesi yönünde. Terör örgütünün merkezi gözlemlediği ve ayrılan konvoya bu şekilde tuzak kurmuş olabileceği belirtiliyor. İkinci ihtimal ise PKK terör örgütünün askeri konvoyun yola çıkışıyla ilgili istihbarat almış olabileceği yönünde.
Kaynak: Vatan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.