Sarı Otobüsler İstanbul’a Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Otobüs A.Ş tarafından hizmete giren sarı renkli otobüslerin bir kısmı Güngören yollarında da sefere çıktı.

92 Ateştuğla – Eminönü ve 92B Ateştuğla – Beyazıt hatlarında seferlerine başlayan sarı renkli otobüsler Güngörenlilere hizmet vermeye başladı. Yeni otobüsler, Bağcılar, Güngören, Bahçelievler, Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih ve Esenler güzergahında yolcu taşımacılığı yapıyor.Sarı Otobüsler Geldi

Yeni otobüslerin klimalı ve engellilerin kullanımına da uygun olduğuna değinen Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman, “Büyükşehir belediyemizin bünyesinde kurduğu Otobüs A.Ş filosunu yenilemeye devam ediyor. Her geçen gün büyüyen İstanbul’a hizmet verecek otobüslerin sayısının sürekli arttığını görüyoruz. İhtiyaca cevap verebilmek için sürekli çözüm üreten büyükşehir belediyemizi çalışmalarından dolayı kutluyorum. Otobüs A.Ş’den Güngören’in ihtiyacını da göz önünde bulundurarak ilave otobüs takviyesi yapmasını talep etmiştik. Bu taleplerimizi yerine getirdikleri için teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımız artık hem klimalı hem de çevre dostu otobüslerle seyahat etmenin mutluluğunu yaşıyor” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Otobüs A.Ş’ye ait erguvan renkli otobüslerin ardından özel halk otobüsleri turkuvaz renkleriyle yenilenmeye başlamıştı. Son yapılan anketle halkın sarı renkli otobüsleri tercih etmesi üzerine, daha önce yeşil ve kırmızı olan İETT otobüsleri de sarı renkli beyaz damalı görünüme büründü. Otobüslerinin de yenilenmesiyle birlikte İstanbul yollarında 582 hatta hizmet veren otobüslerin bir kısmı beyaz damalı oldu. Yenileme çalışmaları 2014’e kadar tamamlanacak.

Ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan anketle İETT otobüslerinin yeni otobüs rengi belirlendi. Yapılan ankette 65 bin 286 kişi oy kullandı. Oylama sonucu sarı otobüs 46 bin 246 oyla tüm oyların yüzde 71’ini alarak seçildi. İETT otobüsleri artık kırmızı ve yeşil değil sarı renkli beyaz damalı oldu. İETT filosunda bulunan araçlar kademeli olarak sarı renge boyanmaya başlandı.

Engellilerin kullanımına uygun olmayan araçlar ise tamamen yenileniyor. İETT’nin 2 bin 609 otobüsten oluşan filosunun yaklaşık yarısı 2013 yılı sonuna kadar yenilenecek. 2013 yılı sonuna kadar bin 300 İETT otobüsü uluslararası standartlara uygun, erişilebilir ve çevre dostu hale getirilecek. 2012 yılı içinde 500 otobüs yenilenecek. Ağustos ayına kadar 221 körüklü otobüs, yılsonuna kadar da 221 solo tip otobüs filoya eklenecek. Yeni otobüslerin hizmete alınmasıyla birlikte eski otobüsler de hurdaya ayrılacak.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.