Sivil Savunma Teşkilatı Hakkında Bilgi

1. SIVIL SAVUNMANIN TANIMI: 

Savasta ve afetlerde halkin can ve mal kaybini en aza indirme amacini tasiyan ve topyekün savunmanin en önemli unsurlarindan biri olan Sivil Savunma;
-Savas zamani halkin can ve mal kaybinin en aza indirilmesi;
-Afetlerde can ve mal kurtarilmasi;
-Büyük yanginlarda can ve mal kaybinin azaltilmasi;
-Yok olmalari veya çalisamaz hale gelmeleri durumunda yasami büyük ölçüde etkileyecek olan kamu ve özel kurum ve kuruluslarin korunmasi ile bunlarin acil onarimlarinin yapilmasi;
-Savas zamani her türlü savunma faaliyetlerinin sivil halk tarafindan desteklenmesi;
-Cephe gerisinde halkin moralinin kuvvetlendirilmesi;konularini kapsayan SILAHSIZ, KORUYUCU, KURTARICI önlem ve faaliyetler bütünüdür.
2.  SIVIL SAVUNMA KAVRAMININ DOGUSU
Tabiatin var olusundan bu yana her canli, çesitli tehlikelere karsi kendisini, yakinlarini, sevdiklerini, barindigi yuvasini, üzerinde yasadigi topragini, yasam için gerekli olan her seyini SAVUNA GELMISTIR.
Hayvanlar yuvalarini genellikle çesitli tehlikelerin ulasamayacagi mekanlarda seçmislerdir.
Ilk gününden bu yana insanoglu; tabiat olaylarindan, vahsi hayvanlarin tehlikelerinden, düsmanlarinin saldirilarindan korunabilmek için, barinaklarini gerektiginde bir gölün üzerine kurmuslar, magaralarda barinmislar, zamanla yüksek tepeler üzerinde satolar ve kaleler insa ederek, kendilerini korumaya çalismislardir.
Insanlar ve toplumlar arasindaki çatismalarin, ilk insanlarin ortaya çikisi ile basladigi ve en ilkel kosullardan günümüzün en modern imkanlarina kadar her türlü vasitayi kullanarak gelistigi ve asla son bulmadigi ve bulmayacagi bilinmektedir.
Toplumlarin bünyeleri degistikçe istek ve ihtiyaçlari artmis, dolayisiyla kisiler ve toplumlar arasindaki anlasmazliklar meydana gelmis, bunlarin çözümü için de çogu kez savaslara basvurulmustur.
Savaslar, insanlarin kendi kendilerine yol açtiklari en büyük felaketlerden biridir. Daima çok büyük acilara, sikintilara ve zararlara sebep olmasina ve tüm insanlarin bunu bilmesine ragmen maalesef savaslar devam etmektedir.
Norveç Ilimler Akademisince yapilan bir arastirmaya göre; Insanlar M.Ö. 3600 yilindan bu yana 14 bin defadan fazla savasmislardir. Bu savaslarda 4 milyara yakin insan hayatini kaybetmistir.
Yine bu savaslardaki maddi zarar; dünyayi ekvator üzerinde çevreleyen 10 m. yüksekliginde, 156 m. genisliginde altin madeninden yapilacak bir duvarin maddi degerine esittir. Bu dönem boyunca, dünyamiz, sadece 292 yil sulh ve sükun içinde yasamini sürdürmüstür.
Savasi kazanabilmek için; önceleri üstünlüklerini kisisel güçleriyle saglayan insanlar, daha sonralari zeka ve becerilerini de kullanarak savas araç ve gereçlerini devamli gelistirmislerdir. Bu gelisme dünya devletlerini adeta bir silahlanma yarisina götürmüstür.
XX. yüzyilin basindan bu yana milletler arasinda yapilan silahlanma yarisi, dünyamizi bir barut fiçisi haline getirmistir. Bunun sonucunda, insanlar, I. ve II. DÜNYA SAVASLARI ile yüz yüze gelmislerdir.
1914-1918 (4 Yil 3 Ay) I. DÜNYA SAVASINDA; 9.5 milyon insan ölmüs, bunlarin %5’i sivil, %95’i askerdir.
1939-1945 (5 Yil 8 Ay) II. DÜNYA SAVASINDA; 52 milyon insan ölmüs, bunlarin % 48’i sivil, % 52’si askerdir.
1950-1952 (2 Yil 6 Ay) KORE SAVASINDA; 9.2 milyon insan ölmüs , bunlarin %84’ü sivil, % 16’si askerdir.
Bu tablodan da anlasilacagi üzere, günümüze gelindikçe savaslarda ölen insanlarin büyük bir çogunlugunu SIVIL HALK teskil etmektedir.
Günümüzde ya da gelecekte çikacak savaslarin en belirgin özelligi: Bu savaslarin, TOPYEKÜN ya da ULUSAL SAVASLAR oluslaridir.
Topyekün Savaslarda Amaç ; Düsmanin SAVAS GÜCÜnü kirmak, yok etmektir.
Savas Gücü de ; genellikle INSAN GÜCÜ ve ENDÜSTRIYEL GÜÇTEN olusur.
Bu nedenle düsman, savas gücünü kirmak için bu güçleri olusturan kaynaklara yönelir. Yani sivil halki ve bu halk tarafindan çalistirilan özel veya kamuya ait kurumlar ile endüstriyel kuruluslari hedef alir. Böylece silahli kuvvetleri hem savas gücü desteginden, hem de ugrunda çarpistigi kavramlardan yoksun birakmaya ugrasir. Gerçekten de, sivil halki olmayan bir ordunun savasmasi mümkün degildir ve böyle bir durumda çarpismak, savasmak da anlamsizdir.
Düsman, savastigi ülkelerin savas gücünü kirmak için elinde bulunan tüm silahlari, bunlardan birini ya da birkaçini, belli bir ya da birkaç sonucu elde etmek için bir arada kullanabilir.
6 Agustos 1945 te Japonyanin Hirosima kentine atilan 20 kilotonluk bir atom bombasi:
300,000 nüfustan;
78.000 kisinin ölümüne,
84.000 kisinin yaralanmasina,
60.000 evin tamamen ya da kismen yikilmasina,
Böylece onbinlerce insanin evsiz kalmasina neden olmustur.
9 Agustos 1945’te Nagazaki kentine atilan 20 kilotonluk bir atom bombasi:
87.000 nüfustan :
27.000 kisinin ölümüne,
41.000 kisinin yaralanmasina,
Binlerce insanin evsiz kalmasina neden olmustur.
Halen dünyada 50.000 atom basligi oldugu sanilmaktadir. Bu korkunç gerçekler isiginda Ülkeler Sivil halkin korunmasi sivil halkin korunmasi için teskilat kurma zorunlulugu duymus ve Sivil Savunmanin kurumlasmasini saglamislardir.
GÜNÜMÜZ SAVASLARININ KORKUNÇ GÖRÜNÜMÜNE, DOGAL AFETLERIN BÜYÜK YIKINTILARINA, YANGINLARIN KASIP KAVURMALARINA RAGMEN; CAN VE MAL KAYBINI EN AZ DÜZEYE INDIRMEK, DAHA BARISTAN ITIBAREN, BU TEHLIKELERE KARSI ÖNLEMLERI ALDIRACAK VE GEREKTIGINDE UYGULATACAK BIR TESKILATIN KURULMASI ILE MÜMKÜNDÜR.
BU TESKILAT: SIVIL SAVUNMA TESKILATIDIR.
Milletleri olusturan en önemli unsur insandir.Insan hayatini ve malini korumak çok önemli bir görevdir.Sivil Savunma bu görevin  nasil ifa edilecegini ögreten ve planlayan bir teskilattir.
Dogal afetlere karsi halkin korunmasi konusunda, öteden beri bir takim önlemler alinip uygulanmissa da bu önlemler, örgütsel ve yasal dayanaklardan yoksundu.
Birinci Dünya savasina kadar, özellikle halkin, savasin tehlikelerine karsi korunmasi için hiçbir girisimde bulunulmadigi, buna ihtiyaç da duyulmadigi görülmektedir. Bunun nedeni, savas silahlarinin cephe gerilerine uzanacak menzile ve toptan yok etme gücüne erisememis olmasidir.
Birinci Dünya savasinin ardindan gelen yillarda ülkelerin bir çogunda pasif korunma adi altinda, halkin türlü tehlikelerden korunmasini amaçlayan önlemler getirilmis ve örgütler kurulmustur.
Teknolojik gelismeler, savas doktrinlerinde degismelere neden olunca, buna paralel olarak pasif korunma örgütü de, degisen kosullarin doguracagi sonuçlari karsilayacak biçimde degistirilip gelistirilmistir.
II. Dünya Savasinda; savaslarin, cephelerden çok cephe gerilerini tehdit etmis olmasi, askerden çok sivil halkin ölmesi, bundan sonra çikabilecek savaslarin da böyle sürecegi düsüncesi devletleri, sadece pasif korunma önlem ve örgütünün halki koruyamayacagi sonucuna götürmüs, Sivil Savunma bu sonuçtan çikmistir.
Avrupa ülkelerinin çogunda Sivil Savunma II. Dünya savasi sirasinda, savasin içinde kurulmus, gerçek bir deneyimden geçmis, yararini kanitlamis bir örgüttür.
Avrupa ülkelerinin çogunda sivil savunma ii. Dünya savasi sirasinda, savasin içinde kurulmus, gerçek bir deneyimden geçmis, yararini kanitlamis bir örgüttür.
Sivil savunma, savasin ardindan gelen yillarda da,savas teknolojisindeki ilerlemelere uygun bir gelisme göstermistir. Ilk kez bu savasta halka karsi kullanilan atom silahlari bundan sonra daha büyük bir gelisme göstermis termonükleer silahlar imal edilerek savas alaninda kullanilabilecek duruma getirilmistir. Kisaca nükleer silahlar diye adlandirilan bu silahlar ile biyolojik ve kimyasal silahlar da sivil savunmanin önemini daha çok arttirmistir.
Bugün sivil savunmanin önemini benimsemis tüm dünya ülkeleri, sivil savunma örgütlerine bütçelerinden küçümsenemeyecek kaynaklar ayirmaktadirlar.
3.  BUGÜN INSANOGLUNU SAVASTA VE BARISTA TEHDIT EDEN TEHLIKELER SUNLARDIR:
a.     Düsman Taarruzlari,
b.     Dogal (Tabii) Afetler,
(1)   Deprem,
(2)   Su Baskini,
(3)   Toprak Kaymasi (Heyelan),
(4)   Kaya Düsmesi,
(5)   Çig,
(6)   Kuraklik,
(7)   Firtina – Kasirga – Tayfun,
(8)   Volkan Patlamasi,
(9)   Hava – Su – Çevre Kirlenmesi,
(10)   Sinai Kazalar,
(11)   Ulasim(Kara, Demir, Hava, Deniz Yollari) Kazalari.
(12)   Tsunami (Deprem Sonrasi Olusan Dev Dalgalar.)
c.     Büyük Yanginlar
4.      ÜLKEMIZDE SIVIL SAVUNMA VE SIVIL SAVUNMA TESKILAT BASKANLIGI’NIN TARIHÇESI
Ülkemizde ise, 21 Aralik 1963 tarihinde silahli Rum saldirilari karsisinda halkin can ve mal  kaybini en aza indirmek amaciyla pasif korunma faaliyetlerine  baslanmis ve Türk Cemaat  Meclisine bagli olarak  1964  yili Agustos ayinda üç kisiden olusan bir “Sivil Savunma Komitesi” kurulmustur.
Lefkosa Türk kesimi, Sivil Savunma Komitesine bagli olarak yedi Sivil Savunma bölgesine  ayrilmis ve bu bölgelerde ekipler kurulmustur. Bu ekiplerde gözcü, haberci, yangin söndürme, kurtarma,  ilk yardim ve sosyal yardim ekipleri teskil edilmistir. Ekiplere o günkü imkanlar oraninda teçhizat verilmis, egitim ve küçük çapta tatbikatlar yaptirilmistir.
Gazimagusa, Larnaka, Limasol ve Baf Türk yerlesim birimlerinde  de bunlara benzer Sivil Savunma faaliyetlerine gidilmistir.
Bu faaliyetlere ek olarak siginak yapim ve bakim çalismalari da yürütülmüstür.
1972 yili baslarinda, Sivil Savunma Teskilatini yeniden teskilatlandirmak üzere yasal düzenlemeye gidilmis ve Kibris Türk  Yönetimi Meclisinde 18 Subat 1972 tarihinde “Sivil Savunma Yasasi” kabul edilerek 06 Agustos 1974 tarihinde yürürlüge girmistir.
Sivil Savunma görevlileri tarafindan, 20 Temmuz 1974 Mutlu Baris Harekatinda  sehir merkezlerine düsen top mermileri nedeniyle  sivil halk arasinda baslayan panik  yatistirilmis, sivil halkin gereksiz yere evlerinden disariya çikip yaralanmalarini önlemek için, basin-yayin vasitalari  ile duyurular yayinlanmis, yaralilara ilk yardim  uygulanmis, evsiz, barksiz, kimsesiz kalanlarla, göç edenler, geçici olarak barindirilmistir.
1974 Mutlu Baris Harekatinin, Kibris Türk toplumuna getirdigi özgürlükle birlikte; toplumun yerlesim, idari ve sosyal yapisinda da yeni düzenlemelere gidilmesi kaçinilmaz  olmustur.
01 Agustos 1976 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanliginin kurulmasi ile birlikte Sivil Savunmanin da yeniden yapilandirilmasini öngören “1976 Sivil Savunma (Degisiklik) Yasasi” kabul olunarak yürürlüge girmistir.
Bu yasa geregince  ülkemizde Basbakanliga bagli Sivil Savunma Teskilat Baskanligi kurulmustur.
KKTC Mülki taksimatina göre; Lefkosa, Gazimagusa, Girne, Güzelyurt ve Iskele  ilçelerinde Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri halkimiza hizmet vermektedir.
Günümüzde Sivil Savunma Teskilat Baskanligi Merkezi; Baskent Lefkosa’nin Yenisehir  bölgesinde bulunmaktadir.
Sivil Savunma Teskilat Baskanligi  Merkez Teskilati (Sube Müdürlükleri); Personel ve Idari Sube Müdürlügü, Haberalma ve Ikaz Sube Müdürlügü, Harekat ve Egitim Sube Müdürlügü, Ikmal ve Donatim Sube Müdürlügü, Muhabere Sube Müdürlügü, Maliye Sube Müdürlügü, Hizmet ve Destek Sube Müdürlügü, Radyo Sube Müdürlügü, Arama-Kurtarma Sube Müdürlügü’nden olusmaktadir.
Sivil Savunma Arama-Kurtarma Sube Müdürlügü, deprem, yangin, sel, çig, kimyasal/biyolojik sizinti ve benzeri dogal afetler ile olaganüstü durumda arama/kurtarma faaliyetleri icra etmek üzere görev yapmaktadir. Sivil Savunma Teskilat Baskanligi, yurt disinda meydana gelen afetlerde de göreve hazir oldugunu her zaman göstermis, yardima kostugu ülkelerde hayat kurtararak ülkemizi basari ile temsil etmistir.
Türkiye’de, 17 Agustos 1999’da Marmara ve 12 Kasim 1999’da Düzce’de meydana gelen; on binlerce insanin ölümüne ve sakat kalmasina neden olan depremlerde arama-kurtarma çalismalarina katilmistir.
Arama-Kurtarma Ekibimiz, 08 Ekim 2005 tarihinde, Pakistan’da meydana gelen ve on binlerce insanin hayatini kaybettigi  deprem felaketi sonrasi ilk  defa  Türkiye  disinda bir ülkede arama-kurtarma görevi yapmistir.
 KKTC Saglik  Bakanligi Ekibi  ile  birlikte  11-21  Ekim 2005 tarihleri arasinda Birlesmis   Milletler semsiyesi altinda  yaptigi arama-kurtarma  çalismalari  Birlesmis   Milletler tarafindan yazili olarak  takdir edilmistir.
Uluslararasi yardim, isbirligi ve koordinasyonu gelistirmek maksadiyla, ilk kez 18 Nisan 2006’da 4 kitadan 20 ülkeden 63 gözlemci personelin katilimiyla Taskinköy/ Lefkosa’da gece sartlarinda “Uluslararasi Sivil Savunma Tatbikati” yapilmistir.
Baskanlik bünyesinde bulunan Kuzeyin Sesi Radyo Vatan, Radyo Vatan  Nihavent ve Radyo Vatan Türkü, insan yasamini olumsuz etkileyen büyük yanginlar, deprem, sel gibi dogal afetler konusunda Kibris Türk halkini bilinçlendirme ile   ilkyardim, koruyucu ve kurtarici tedbirler konusunda halkin egitilmesine yönelik yayinlar yapmaktadir. Bu radyolar ve mobil radyo istasyonu olaganüstü durumlarda afet radyosu olarak hizmet verecek sekilde organize edilmistir  Kuzeyin Sesi Radyo Vatan 87.5 ve 104.3 FM frekanslarindan, Radyo Vatan Nihavent,  89.8 ve 100.4 FM frekanslarindan ve Radyo Vatan Türkü ise 94.4 ve 104.5 frekanslarindan dinleyicilerine ulasmaktadir. Radyo Vatan-Nihavent Internet üzerinden dünyanin herhangi bir yerinden de rahatlikla takip edilebilmektedir.
5.  SIVIL SAVUNMA TESKILATI :
Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti’nde sivil savunma hizmetleri Basbakanliga bagli olarak Sivil Savunma Teskilat Baskanligi tarafindan yürütülmektedir. Sivil Savunma Teskilat Baskanligi, Idari Kademeler ve Mahalli Teskiller olmak üzere iki ana unsurdan meydana gelir.
a.  Sivil Savunma Teskilat Baskanligi Idari Kademeleri :
Sivil Savunma Teskilat Baskanligi Idari Kademeleri, kadrolu personelin görev yaptigi ve merkezi baskent Lefkosa’da  bulunan Merkez Teskilati ile Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti’ndeki bes ilçede bulunan Sivil Savunma Bölge Müdürlüklerinden olusur.
b. Sivil Savunma Mahalli  (Halk Örgütü) Teskilleri :
Sivil Savunma halk örgütü olarak da adlandirilan Mahalli Teskiller; bulunulan bölgenin nüfusu, cografi yapisi, idari bölünüsü ve ulasim yollari dikkate alinarak Sivil Savunma Bölge Müdürlügü’ne bagli Sivil Savunma Bölge Amirliklerinden, Bölge Amirlikleri de Semt Amirliklerinden olusmaktadir.
Sivil Savunma Bölge ve Semt  Amirliklerinin görevi; Sivil Savunma Teskilati Bölge Müdürlüklerine bagli olarak, sorumluluklari altindaki bölgede sivil savunma hizmetlerini planlamak, icra etmek ve halkin sivil savunma hizmetleri bakimindan egitilmesi ve aydinlatilmasina yardimci olmaktir.
Her Bölge Amirligi sorumlulugunda, 2-8 Semt Amirligi yer almaktadir. Her Sivil Savunma Semt Amirligi bünyesinde ise  Semt Amirlik Karargahi altinda yeterince;
(1)   Ilk yardim ekibi,
(2)   Ambulans ekibi,
(3)   Yangin söndürme ve kurtarma ekibi,
(4)   Sosyal yardim ekibi ile ihtiyaca göre;
(5)   Cadde ve sokak kilavuzlari,
(6)   Siginak amirleri ve
(7)   Bina koruma amirleri bulunur.
Sivil Savunma Mükellefiyeti
17 – 60 yas arasi erkekler
20 – 50 yas arasi kadinlar
Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti vatandaslari, yasa geregi Sivil Savunma hizmetinde görev yapmak zorundadir.
Sivil Savunma Yasasi geregi,  17-60 yas arasi erkek yurttaslar ile 20-50 yas arasi kadin yurttaslar Sivil Savunma mükellefidirler. Ancak; Polis, Asker, Güvenlik Kuvvetleri Komutanligi seferberlik görevinde bulunanlar, Bakanlar Kurulu Karari ile asli görevlerinde olmasi gerekenler, 14 yasindan küçük çocugu olan anneler, bakmakla yükümlü hastasi olanlar, saglik kurulundan saglikli olmadigina dair rapor alanlar ile yasal dokunulmazligi olan kisiler, Sivil Savunma mükellefiyet hizmetlerinden muaf tutulurlar.
Sivil Hizmet Mükellefiyetinden
Muaf Tutulacaklar
Güvenlik Kuvvetleri ve Emniyet Mensuplari
Saglik Kurulu Raporu Olanlar
Hastasi ve 14 Yas Alti Çocugu Olanlar
Servis Personeli
Yasalarca Muaf Olanlar
Sivil Savunma Halk Örgütü Mükellefi; genelde, askerlik mükellefiyeti disinda kalan 48-60 yas grubu erkek yurttaslardan olusmaktadir.
 
6.  SIVIL SAVUNMA TESKILAT BASKANLIGININ GÖREVLERI :
Sivil Savunma Teskilatinin görevleri genel olarak sunlardir:
a.Savas zamaninda halkin can ve mal güvenliginin saglanmasi,
b. Dogal afetlerde can ve mal kurtarma,
c.  Büyük yanginlarda can ve mal kaybini azaltma,
d. Savasta ve dogal afetlerde toplum yasamini büyük ölçüde etkileyecek, ordunun savas gücünü azaltacak nitelikteki önemli resmi ve özel isletme ve tesislerin (fabrika, trafo merkezi, su tesisleri vb.) korunmasi, islerlik devaminin saglanmasi, gerekli oldugu durumlarda onarimlarinin hemen yapilmasi,
e. Savas zamaninda her türlü savunma gayretlerinin, sivil halk tarafindan en üst derecede desteklenmesinin saglanmasi,
f.  Savasta cephe gerisindeki halkin moralinin kuvvetlendirilmesi,
g. Bütün bu islerin silahsiz olarak bilinçli bir sekilde yapilmasidir.
Sivil Savunma Teskilat Baskanligi, Sivil Savunma ana görevlerini basarmak için asagidaki görevleri yerine getirir:
a. Sivil Savunma teskillerinin yurt düzeyinde kurulmasini ve Sivil Savunma hizmetlerinde görevlendirilen personelin egitilmesini saglamak.
b. Savas, tabii afet, büyük yangin ve denizden gelebilecek felaketlerde halkin can ve mal kaybini en aza indirmek maksadiyla arama-kurtarma  faaliyetlerine katilmak, bunlarin disinda can ve mal kaybina neden olabilecek  durumlarda, yasalarca müdahalede öncelikle sorumlu kuruluslarin yetersiz kalmalari ve talep etmeleri halinde arama-kurtarma faaliyetlerine katilmak.
c. Bakanlar Kurulunca görev verilmesi halinde yurt disinda meydana gelen büyük afetlerde arama-kurtarma faaliyetlerine katilmak.
d. Düsman saldirilari ve büyük orman yanginlarinda halkin can ve mal       güvenligini korumak amaciyla tehlikeli bölgelerdeki halkin,  daha güvenli       bölgelere tahliyesini planlayip gerektiginde uygulamak ve tahliye edilen       halkin yasaminin devam etmesi için KKTC organlari ile isbirligi yapmak suretiyle gerekli  tedbirleri almak.
e. Her türlü muhabere hizmeti ile haber alma ve ikaz sistemlerini planlayip, tesis etmek, sivil savunma tedbir ve faaliyetlerinin halka duyurulmasini saglamak.
f.  Siginak Yasasi kapsaminda, siginak ihtiyacini Siginak Komisyonuna  bildirmek, mevcut genel ve özel siginaklarin periyodik araliklarla bakim, onarim ve kullanimi ile ilgili kontrollerini yapmak.
7. SIVIL SAVUNMA BÖLGE MÜDÜRLÜKLERI
Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti mülki taksimatina göre ülkemizdeki (5) tüm ilçe merkezlerinde Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri tesis edilmistir.
Lefkosa Bölge Müdürlügü
Lefkosa Bölge Müdürlügümüz halkimiza hizmetlerini 1976 yilinda Baskanligin yeniden organizasyonunu müteakiben Sehit Ecvet Yusuf Caddesi üzerindeki binasinda 28 Aralik 2008 tarihine kadar sürdürmüs, 29 Aralik 2008 tarihinde ise Ögretmenler Caddesi No:6 Ortaköy Lefkosa adresindeki yeni binasina tasinmistir
Gazimagusa Bölge Müdürlügü
1976 yilinin Agustos ayinda Gazimagusa Sancaktarlik Karargahinin Güvenlik Kuvvetleri Komutanligi’na bagli 7’nci Tabura dönüstürülmesinden sonra Sivil Savunma Bölge Müdürlügü olusturulmustur. Ayni tarihden itibaren su anda kullanilan Sivil Savunma Gazimagusa Bölge Müdürlügü binasinda faaliyetlerini yürütmektedir. Bölge Müdürlügümüzün sorumluluk sahasinda 63 köy bulunmaktadir.
Girne Bölge Müdürlügü
Sivil Savunma Girne Bölge Müdürlügü 1 Agustos 1976 tarihinde ALSANCAK’ta Barboros sokakta faaliyetlerine baslamis, takriben 3 yil kadar burada  etkinliklerini sürdürmüstür. Bölge Müdürlügü 7 Kasim 1979 tarihinde Girne Postahane alt katina tasinmis ve 4 Ocak 1988 tarihine kadar da faaliyetlerini burada sürdürmüstür.4 Ocak 1988 tarihinde simdiki Bölge Müdürlügü binasi insaa edilince Sht.Hüsnü Mustafa Sk. No:4 adresine tasinmistir. Bu tarihten itibaren faaliyetlerine burada devam etmektedir.
Güzelyurt Bölge Müdürlügü
Sht. Nejdet Levent Sokakta 1976 yilinda kurulan Sivil Savunma Lefke Bölge Müdürlügü, 17 Kasim 2005 tarihinde bu adreste faaliyetlerini sürdürmüstür. 19 Kasim 2006 tarihinde ise bölge müdürlügümüz Güzelyurt Bölge Müdürlügü adini alarak, Güzelyurt Lemar karsisindaki yeni binasina tasinmistir.
Iskele Bölge Müdürlügü
Sivil Savunma Geçitkale Bölge Müdürlügü 1976 yilinin Agustos ayinda faaliyetlerine baslamis olup mayis 1991’e kadar Geçitkale ve bölgesindeki 23 müstakil semt amirligi ile faaliyetlerine devam etmistir. Mayis 1991 yilinda, bölge müdürlügünün sorumluluk sahasina Gazimagusa Bölge Müdürlügün’den 12 yerlesim biriminin ilave edilmesiyle 6 Bölge Amirligi, 33 Semt Amirligine ayrilan Bölge Müdürlügü’müz Sivil Savunma faaliyetlerine devam etmektedir.2006 yili itibariyle Geçitkale Bölge Müdürlügü Iskele Bölge Müdürlügü olarak degismistir.
  Ülkemizdeki Sivil Savunma hizmetlerinin tüm vatandaslara uygulanabilmesi amaciyla Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri; idari kademeler, mahalli teskiller ve daire/müessese teskilleri olarak 3’e ayrilmistir.
8.  SIVIL SAVUNMA BÖLGE MÜDÜRLÜGÜ KURULUSU
  
a.      Sivil Savunma Mahalli  (Halk Örgütü) Teskilleri :
Sivil Savunma halk örgütü olarak da adlandirilan Mahalli Teskiller; bulunulan bölgenin nüfusu, cografi yapisi, idari bölünüsü ve ulasim yollari dikkate alinarak Sivil Savunma Bölge Müdürlügü’ne bagli Sivil Savunma Bölge Amirliklerinden, Bölge Amirlikleri de Semt Amirliklerinden olusmaktadir.
Sivil Savunma Bölge ve Semt  Amirliklerinin görevi; Sivil Savunma Teskilati Bölge Müdürlüklerine bagli olarak, sorumluluklari altindaki bölgede sivil savunma hizmetlerini planlamak, icra etmek ve halkin sivil savunma hizmetleri bakimindan egitilmesi ve aydinlatilmasina yardimci olmaktir.
Her Bölge Amirligi sorumlulugunda, 2-8 Semt Amirligi yer almaktadir. Her Sivil Savunma Semt Amirligi bünyesinde ise  Semt Amirlik Karargahi altinda yeterince;
(1)   Ilk yardim ekibi,
(2)   Ambulans ekibi,
(3)   Yangin söndürme ve kurtarma ekibi,
(4)   Sosyal yardim ekibi ile ihtiyaca göre;
(5)   Cadde ve sokak kilavuzlari,
(6)   Siginak amirleri ve
(7)   Bina koruma amirleri bulunur.
Sivil Savunma Yasasi geregi,  17-60 yas arasi erkek yurttaslar ile 20-50 yas arasi kadin yurttaslar Sivil Savunma mükellefidirler. Ancak; Polis, Asker, Güvenlik Kuvvetleri Komutanligi seferberlik görevinde bulunanlar, Bakanlar Kurulu Karari ile asli görevlerinde olmasi gerekenler, 14 yasindan küçük çocugu olan anneler, bakmakla yükümlü hastasi olanlar, saglik kurulundan saglikli olmadigina dair rapor alanlar ile yasal dokunulmazligi olan kisiler, Sivil Savunma mükellefiyet hizmetlerinden muaf tutulurlar.  Sivil Savunma Halk Örgütü Mükellefi; genelde, askerlik mükellefiyeti disinda kalan 48-60 yas grubu erkek yurttaslardan olusmaktadir.
Bölge Müdürlükleri, semt amirlikleri bölgelerindeki cadde ve sokaklarda yeterince cadde ve sokak kilavuzu görevlendirirler. Bölge Müdürlükleri, semt amirlikleri bölgelerindeki siginaklarin durum, miktar ve kapasitelerini göz önünde tutarak siginak amiri görevlendirirler. Bölge Müdürlükleri bünyesinde görev yapmak üzere Sivil Savunma Mükellefiyetine tabii kisilerden teknik ekip (bakim-onarim) personeli olarak görevlendirme yapilabilir. Görevlendirilecek personelin kadrolari ile görev yerleri ihtiyaca göre Sivil Savunma Teskilat Baskanligi’nca belirlenir.
Halk Örgütü Kurulus Çizelgesi  
b.     Sivil Savunma Daire/Müessese Teskilleri:
Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri, sorumluluk sahalarinda mevcut Daire ve müesseselerden Sivil Savunma hizmetlerini gerçeklestirmek amaciyla çalisan personel sayisini da dikkate alarak Sivil Savunma Teskili kurmalarini isteyebilirler. Sivil Savunma bölge müdürlüklerine bagli daire müessese teskillerinde bir Sivil Savunma Amiri bulunur. Sivil Savunma Amiri Daire/Müessesenin sahibi veya amiridir. Amire bagli olarak da ekipler görev yapar.
Sivil Savunma Daire/Müessese Kurulus Çizelgesi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.