Süleymaniye deki dev proje başladı

İstanbul Büyükşehir ve Fatih Belediyesi ile KİPTAŞ’ın işbirliği, Süleymaniye’de dev bir projenin hayata geçirilmesine vesile oldu.

2006 senesinde yenileme sahası ilan edilen Süleymaniye’de bakıma muhtaç tarihî eserler yenilenecek. Toplam 131 bin metrekare alanı kapsayan Süleymaniye yenileme alanında 319’ı tescilli tarihî eser, 26’sı anıt eser olmak üzere toplam 732 bina bulunuyor.

2 yıl içerisinde bitmesi tahmin edilen proje sonrasında, bölgedeki bakıma muhtaç tarihî eserler yenilenecek, yıkılmaya yüz tutmuş tarihî evler aslına uygun hale getirilecek, depreme dayanıksız binalar yönetmeliğe uygun hale getirilecek, bölgeye parklar, yeşil alanlar yapılarak bölge tarihî değerine ve güzelliğine kavuşturulacak.

Süleymaniye yenileme alanı hakkında bilgi veren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tarihî Yarımada Fatih, 8500 yıllık geçmişiyle sadece İstanbul’un değil, bütün insanlığın ortak kültürel değerlerine ev sahipliği yapan çok özel bir coğrafyadır. Bu coğrafya, günümüze kadar kesintisiz olarak yerleşim yeri olma özelliğini korumayı başarmış belki de yeryüzündeki tek şehirdir. 1950’lerden sonra sanayileşme ile birlikte başlayan göç akını sebebiyle İstanbul hızla gecekondulaşmış, tarihî eserlerin, abidelerin etrafı derme çatma binalar, şekilsiz apartmanlarca sarılmıştır, Fatih de bütün İstanbul gibi bu süreçten menfî etkilenmiştir. Sakinlerimizin hayat şartlarını iyileştirmek ve öngörülen İstanbul depremi düşünüldüğünde insanlarımızı riskten uzaklaştırmak öncelikli görevlerimiz arasındadır, bunun için yapılabilecek en akıllı çözüm ise yenilemedir” dedi.

Türkiye’nin gözbebeği olan Fatih’in günlük kararlarla yönetilemeyecek kadar önemli bir yer olduğunu belirten Fatih Belediye Başkanı Demir, “Fatih bölgesi, 1600 yıl boyunca üç büyük medeniyete başkentlik yapmıştır. Fatih bizim vitrinimizdir ve atmış olduğumuz bu adımlarla, Cumhuriyet’in 100. yaşına layık olduğu şekilde girecektir. Biz Fatih Belediyesi olarak, şehrimizi hem deprem güvenliği konusunda emin, hem estetik, hem sağlıklı, hem de tarihî ve kültürel değerlerini koruyarak, yarınlara hazırlıyoruz. Yenileme kararları, bölge halkının hayat şartlarını iyileştirmeyi de gaye edinmektedir. Planlanan projeler hayata geçtiğinde, riskli binalar yenilenmiş, tarihî eserler korunmuş ve bölge sakinleri sosyal donatı alanları olan sağlıklı, güvenli olacak; kent ve kent sakinleri birbiriyle bütünleşecektir” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.