Topuk dikeni nedir?

Topuk dikeni nedir?
Topuk dikeninin oluşma sebebepleri ayak tabanındaki aşırı zorlanmalar ve bazı romatolojik hastalıklardır,Yürürken her adım attığınızda, her bir ayağınızın üzerine 60 tonluk bir baskı uygularsınız, ayak tendonlarının bağlı olduğu topuk kemiği çevresinde kalsiyumun çiviye benzer şekilde büyümesi olayına Topuk dikeni denilektedir. Spor yaparken veya yürürken sert ayakkabılar giydiğinizde veya çıplak ayakla sert yüzeylerde yüründüğünde topuk ağrısına rastlamaktadır
Topuk dikeni oluşmasının nedenleri nelerdir?
1- Şişmanlık
2- Ayak tabanında şekil bozukluğu
3- Uzun süreli yürüyüşler
4- Yürüyüşe dayalı sporlar
5- Uzun süre ayakta kalma topuk dikenini tetikleyen etmenlerdir.
Topuk ağrısı türleri nelerdir?
1- Topuğun altındaki ağrı: Bu bölgede ağrılar topuktan başparmağa kadar uzanan plantar fasia olarak adlandırılan adalede oluşur.
2- Topuğun arkasındaki ağrı: Eğer topuğunuzun arkasında ağrı varsa, aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı bölgede enflamasyonu söz konusudur. Bu durum, sıklıkla, çok fazla koşma veya topuğun arka kısmına sürten ayakkabıların giyilmesi sonucu ortaya çıkar. Topuk arkasındaki ağrı zamanla, yavaş olarak derinin kalınlaşmasına şiş ve kızarık bir hal almasına sebep olabilir. Topuğunuzun arka kısmının üzerinde dokunmakla hassas ve sıcak hissedilen bir şişlik (çıkıntı) gelişebilir. Ağrı, istirahattan sonraki ilk harekete başladığınızda ortaya çıkar. Varsa çıkıntı, normal ayakkabılar giydiğinizde canınızı yakabilir.
Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılmaktadır?
Tedavi için atılacak ilk adım, iltihaplanmış dokulan dinlendir­mektir fakat ayağınızın üzerine basmamanız gerekmez. Bunun yerine, ayakkabınızın topuğuna yarım santim kalınlığında köpük tampon koyarak ağnyan topuğu­nuzu destekleyiniz. Bu işe yaramazsa, bir topukluk kullan­mayı deneyiniz.
Bir sonraki seçenek, reçetesiz satılan ayak tabanlıklarıdır. Sokakta giydiniz ayakkabılar ve spor ayakkabılarınız da dahil olmak üzere tüm ayakka­bılarınızda tampon kullanınız.
İltihaplanmayı azaltmak için, aktivitede bulunduktan sonra topuğunuza 10 ila 15 dakika arasında buz uygulayınız. Steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar, ağn ve şişmeyi hafifletebilir. Esnetme (stretching) egzersizleri önemlidir. Sabah yataktan kalkmadan önce, dokularınızı ısıtmak için ayağı­nızı önce aşağı yukan, sonra sağa sola doğru hareket ettiriniz. Yürümeden önce de bu hareket­leri tekrarlayınız.
Dokto­runuz sizi, ısmarlama yapılan ortopedik aletler için ya da sizin hastalığınızda en etkili olan egzer­sizler için bir ayak hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. Ağrınız devam ederse, ultrason tedavilerini göz önünde bulun­durunuz. Bu tedaviler rahatlama sağlamazsa, doktorunuz bir kortikosteroid ilaç enjeksi­yonu (iğnesi) tavsiye edebilir.

Kaynak: http://topukdikeni.nedir.com/#ixzz2RXs5BHZe

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Selin Aker dedi ki:

    benimde annemde de topuk dikeni vardı bu rahatsızlık heeltex diye bir yerden topuk dikeni çorabı almıştık anneme fazla sürmedi geçmişti ama oldu 1 ay felan, yürüseniz bile fazla ağrı hissetmiyorsunuz o çorapla, merak edenler varsa siteleri şuydu.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.