Büyükçekmece Rehberi

Aile çözümün en önemli parçasıdır

Aile çözümün en önemli parçasıdır


Dikkat bozukluğu olan çocuğa nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan bir çocuğa ebeveynlik yapmanın zor olduğunu ancak yine de doğru adımlarla bu sorunun kontrol edilebileceğini söyleyen Fizyoterapist Ebru Albayrak Sidar, ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

Duyu Bütünleme Problemi olan bir çocuğun çevresel faktörleri izole ederek dikkatini toplaması gerçekten çok zordur. Aile, öncelikle çocuğunun işitsel-görsel-vücut farkındalığı-hareket ve denge-koku-tat hatta dokunma alanlarında bile farklılıklar yaşıyor olabileceğini düşünmeli ve çocuğunun davranışlarını bu bakış açısı ile değerlendirmelidir.

İyi haber ise bu kaosu kontrol altına alabileceğiniz ve ebeveyn olarak daha etkin olabileceğiniz adımların olması. Ebeveynler çocuğu için ihtiyacı olan terapileri aldırmanın yanı sıra, kendi uygulayacağı küçük değişikliklerle ona çok daha hızlı bir şekilde yardımcı olabilir.
Bu yardım basamaklarını şöyle sıralayabiliriz;

Çocuğunuzun neden böyle olduğunu anlamaya çalışın

Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan çocuğunuz aslında sizi çıldırtmaya çalışmıyor. Bunu istemli kötü bir davranış olarak görmek yerine beyinde kısa bir devre olarak görün. Çocuğunuzun dürtülerini kontrol etmekteki yetersizliğini anlamanız size sabırlı olmanız konusunda yardım edecektir.

Kendinizi eğitin

 

Ebeveyn olmak her durumda zorluklar barındırır. Hiperaktivite ve dikkat bozukluğu olan bir çocuğa ebeveynlik yapmak daha da zordur. Bu yüzden biraz ekstra yardıma ihtiyacınız olabilir. Özellikle dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite konusunda ebeveynleri eğiten bir kursa katılın, bu konuda kitaplar okuyun, uzmanlara danışın.

Hareketlerinizi rutine dökün 

Tutarlılık dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite ailelerinde kilit noktadır, bu yüzden bir program uygulamaya dikkat edin. Aile hayatınız ne kadar tahmin edilebilir olursa çocuğunuz için bir şeyleri yoluna koymak o kadar kolay olur.

Yükü paylaşın 

Sizin zorlandığınız görevleri eşinizin yapmasına teşvik edin. Ama biriniz kötü polisi oynasa bile beklentiler, kurallar ve disiplin konusunda ortak noktada kalmaya çalışın.

DEHB dosyası

Çocuğunuzun dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilgili tıbbi kayıtlarını ve eğitim planlarını dosyalayın. Böylelikle yeni bir terapist veya öğretmenle çalışılmaya başlandığında belgeler arasında kaybolmaz çocuğunuzla ilgili belgeleri kolaylıkla verebilirsiniz.

Kağıt işleriniz için dışarıdan yardım alın

Eğer bir önceki öneri size çok içinden çıkılamaz gibi geliyorsa bir arkadaşınızdan yardım alın. Çocuğunuzla ilgili kağıtları arkadaşınız düzenledikten sonra tek yapmanız gereken bu düzeni devam ettirmek olacaktır.

İyi olanı bulun

Çocuğunuzun iyi davranışını fark etmek için ekstra efor gösterin ve çocuğunuza övün. Bu onun kendine güvenini kazandırmak için güzel bir adım olacaktır. Aynı zamanda bunu çocuğunuza kazandırmanın sizin için büyük bir başarı olduğunu unutmayın.

Mücadelenizi seçin

Her problem aynı değildir. Size göre neyin önemli neyin önemsiz olduğuna karar verin. Küçük şeyleri görmezden gelerek kendi moralinizi yüksek tutun.

Çözümlerinizi aktarın

DEHB’li birçok kişi gereklilikten ötürü çok önemli mücadele stratejileri geliştirir. Bu yüzden çocuğunuza çeşitli çözüm önerileri ile yaklaşın. Örneğin çocukken ve şu an sorunlarınızla nasıl mücadele ettiğinizi çocuğunuza anlatın.

Eğlenceye vakit ayırın

Bütün iletişiminizin problemler konusunda olmasına izin vermeyin. Beraber eğlenmeye zaman ayırın. Düzenli aralıklarla eğlenceli vakit geçirmek bir aile olarak bağlarınızın güçlenmesine yardım edecek.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.