Büyükçekmece Rehberi

Büyükçekmece Hakkında Her Şey burda

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Büyükçekmece Adını Nereden Alır?

 “Bu meşhur tarihi köprü yapılmadan önce kervankar ve ordular gölü denize bağlayan ve dibi ve etrafı batak olan kanalı gayet güçlükle geçerlerdi; bir kervan bütün bir gün kaybeder, ordunun geçmeside günlerce sürerdi. Batağa gayet kalın kazıklar çakılmış ve aralarına kalın halatlar gerilmişdi; yolcular, asker, atlar develer, toplar büyük bir sala, salın alabildiği kadar binib dolar, salcılarda o halatlara yapışıp çeke çeke, salı kanalın bir yakasından öte yakasına yüzdürür, götürürlerdi; bundan ötürüdür ki İstanbul – Edirne arasındaki tek büyük yolun üzerinde bulunan ve denize birer kanal ile bağlanmış olan iki gölün geçidlerine “Küçükçekmece” ve “Büyükçekmece” isimleri verilmişti, geçidleri yanıbaşındaki köyler de aynı isimleri almıştı.”

(Kaynak : Reşat Ekrem Koçu. İstanbul Ansiklopedisi)


Nüfus Yapısı
 

1990 yılında Büyükçekmece’de 120.516 kişi yerleşik olarak yaşıyordu. Bugün bu rakanmın en az 4 katı arttığı tahmin edilmektedir. Nüfusun %55.4’ünü erkekler %44.6’sını kadınlar oluşturmaktadır. nufus yoğunluğu içinde ilçe merkezindeki yaş ortalaması 29’dur. 6 yaşın üzerindeki okur-yazarlık oranı %94.1’dir. Bunların %54’ü ilkokul, %19’u orta ve lise, %6.4’ü ise yüksek öğrenim mezunudur.
Büyükçekmece’de Kentleşme

Bugüne dek ülke genelinde bir sorun olan gecekondulaşmaya geçit vermeyen ender ilçelerden biri olan Büyükçekmece, gelişmiş dünya ölçülerindeki düzenli ve çağdaş ketleşmesiyle göz doldurmakltadır.

İlçe Belediye

Büyükçekmece 1958 yılına kadar Çatalcaya bağlı bir nahiyeydi. 19 Şubat 1958 yılında belediye olmuş ve ilk Belediye Başkanı olarak Kemal Şengöz göreve seçilmiştir. 1987 yılında bağımsız bir ilçe statüsü kazanarak Çatalca’dan tümüylr ayrılmıştır. 27 Mart 1994 yılında yapılan seçimlerde bugünkü Belediye Başkanı Dr. Hasan AKGÜN tarafından oluşturulan kentleşme projeleriyle modern bir kıyı kenti haline dönüşmüştür. İlçeyi batısından Slivri Kuzeyinden Çatalca Doğusundan Küçükçekmece veAvılar İlçeleri ile güneyinden Marmara Denizi çevreler. bu alan içinde yüzölçümü 213km2’dir. Merkez ilçeye bağlı 9beldesi vardır.

Deniz ve Kıyı Şeridi

Büyükçekmece İstanbul’un en temiz ve en iyi düzenlenmiş sahil şeridine sahiptir. Özellikle bahar ve yaz sezonlarında doyumsuz ve benzersiz bir sahil görünümüne sahip olan büyükçekmece bu özelliğiyle İstanbul’un en önemli sayfiye merkezlerinden biri konumundadır. Bahar ve yaz aylarında şehir nüfusu 3-4 kat artış gösterir.

Kaymakamlık

Büyükçekmecenin 1987 yılında ilçe olmasıyla devlet kurumlarının hızla örgütlenmesi uzun sürmemiştir. Kaymakamlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, Müftülük, Vergi Dairesi, Mal Müdürlüğü, Tarım Orman ve Köy İşleri Müdürlüğü, sivil Savunma, Nüfus Müdürlüğü, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı dışında Adliye ve Baro hizmetleride tam teşekküllüdür. 

 

 

 

 

 

 

 

Mimar Sinan Köprüsü

Dünya tarafından hayranlıkla tanınan, ünlü Osmanlı Mimarı Sinan’ın eseri olan köprünün yapımına , Zigetvar seferine çıkarken Kanuni Süleyman’ın emriyele başlamıştır. Köprü II. Selim zamanında 1566-1567 yılları arasında tamamlanmış ve 73.853 akçe harcanmıştır. Köprünün yapımında yüzlerce neccar ve senktraş çalışmış, gölün suları devasa tulumbalarla çekilmiştir. Temllere 2-3 insan boyunda çaılan kazıklar aralarına akıtılan kurşunla birleştirilmiştir. Bu temel yöntemi daha sonraları Mimar Davut Ağa tarafından yapılan Yeni Cami İnşaatında da uygulanmıştır. Mimar Sinan Köprüsü 635 mt. uzunluğunda, 7.17 mt. genişliğinde 4ayrı körünün birleşmesiyle oluşmuştur. 

 

 

Coğrafi Konum

        Büyükçekmece; İstanbul’un Avrupa yakasında, Marmara denizinde kendi adını taşıyan körfezin doğu kıyısında ve yine kendi adını taşıyan Büyükçekmece lagün gölünün doğu ve güney- doğusun da yer almaktadır.

Büyükçekmece Belediyesi; Batısında Mimarsinan ve Tepecik, Doğusunda Kıraç ve Beylikdüzü, Kuzeyinde Hadımköy ve güneyinde Gürpınar Belediyeleri ile çevrilmiştir.

BÜYÜKÇEKMECE GÖLÜ

Çatalca’nın güneyinde Küçükçekmece Gölü’nün 12 Km. batısında bulunan göl, Büyükçekmece adını taşımasına karşın 12 Km2’lik yüzölçümüyle, 16 Km2’ye yakın Küçükçekmece Gölü’nden daha küçüktür. Göl çoğu yerde sığ, bataklık ve deniz seviyesindedir. En derin yeri 3,5 m olmakla birlikte derinliği çoğu yerde 50 cm’yi ancak bulur.

Büyükçekmece gölü doğuda Kaldırım Burnu, batıda Bababurun arasında kalan incecik ve sığ bir kanalla bağlıdır. Şimdilerde gölün önüne yapılan baraj, gölle deniz arasındaki bağlantıyı tamamen kesmiştir. Büyükçekmece gölü denizin istilasına uğrayarak önce koy haline gelmiş, sonra lagün özelliği kazanmış eski bir vadi ağzıdır.(ria.) Gölün kıyı kordonu koyun ortasına yakındır. Büyükçekmece Koyu’nun batı sahilinin kuzeydoğu yönünde uzanışı ve bu konumu ile kum ve çakılların bu yöne doğru taşınmasına uygun oluşu, öte yandan Baba burnu ile Kumburgaz arasındaki kıyının doğu tarafa doğru benzer bir kum ve çakıl taşımasına elverişli bulunmayışı nedeniyle, burada koyun ağzını kapayacak bir kıyı kordonu oluşmamıştır. Yine de Mimarsinan ve Büyükçekmece yerleşmelerini bulundukları yerdeki darlaşmanın olanak sağladığı bir birikme mevcuttur. Bu noktada koy ikiye ayrılarak kuzey kısmı lagün özelliği kazanmıştır. Mimarsinan ünlü köprüsü gölün koya yakın bölümünde, yani yeni köprünün hemen yanında yer alır. Eskiden İstanbul’un en önemli ve büyük çift dalyanlarından birinin bulunduğu Büyükçekmece Gölü günümüzde bir baraj gölüne dönüşüp, doğal yüzölçümü barajın inşası ve su toplamaya başlamasından sonra (1987) 43 Km2’y

Ulaşım

       B.Çekmece; TEM ve D-100 karayolu ile doğu da İstanbul şehir merkezine batı da Avrupa’ya bağlanmaktadır. Atatürk Havalimanı’na 20 Km., Özel Hezarfen Havaalanına ise 10 Km. uzaklıktadır. İstanbul şehir merkezi ile bağlantı; İETT otobüslerinin Yenibosna ve Bakırköy’e düzenli seferleri ile sağlanmaktadır. Şehir Hatları Vapurları ve Deniz Otobüsleri (İDO); yaz sezonu boyunca Bostancı, Sirkeci, Bakırköy ve Avcılar’dan Büyükçekmece’ye tarifeli seferler düzenlenmektedir. 

Sosyal – Ekonomik ve Kültürel Yapı

Şehircilik açısından baktığımızda Büyükçekmece; yerleşim, imar, altyapı, çevre sorunlarını şehircilik donanımı ile çözmüş, İstanbul’un gecekondu sorunu olmayan birkaç ilçesinden biridir. Bu hali ile; ticaret, endüstri, hizmeti ve eğitim sektörlerinde önemli oluşumları bünyesinde toparlayabilmiş, kendini 21. yy.’a hazırlamış, çağdaşlaşmanın sınırsız olacağı düşüncesi ile de tüm yaniliklere ve gelişmelere açık bir kenttir.

2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre belediye sınırları dahilinde nüfus; 35 860 olarak belirlenmişse de; kıyı kenti olma özelliği nedeniyle, bu sayı yaz-kış sezonu itibariyle önemli farklılıklar göstermektedir.

Kordonboyu ve Kültürpark, Aquapark gibi gezi- eğlence yerleri, Kanuni Sultan Süleyman külliyesi gibi tarihi mekanı, Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali ve Ramanzan Eğlenceleri gibi halka açık etkinlikleri ile cazibe merkezi olmaya devam etmaktedir.

Kültür – Sanat

Belediyeye ait tiyatro salonu, sinema salonları, şehrin çeşitli yerlerindeki kültür sanat etkinliklerine müsait alanı ve anfiler yeni yapılan Kültürpark içerisindeki Müze, konservatuar binası, yine Kültürpark içinde bulunan ve her tür kültür sanat etkinlikleri için kullanılan Kervansaray ile Kültür – Sanat etkinliklerinin fiziki alt yapısında sıkıntı yaşanmamaktadır. Büyük ölçüde Belediyemizin girişim ve katkılarıyla organize edilen konserler, tiyatro gösterileri, konferans, panel gibi etkinlikler, çeşitli sergiler yapılmaktadır.

Ayrıca B.Çekmecenin en önemli Kültür – Sanat etkinliği olan “Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali” hem Türkiye hem de uluslararası takvime girmiş önemli bir kültürel olaydır. Yabancı ve yerli birçok sanatçı müzik grubu, folklor grupları ve çeşitli sanatçıların katıldığı bu etkinliği geçen yıl 100 binin üzerinde seyirci izlemiş, ayrıca yazılı ve görsel basın tarafından da tüm Türkiye’ye aksettirilmiştir.

 

Kordonboyu

       Büyükçekmece Belediye sınırları içerisinde uzanan 5 km’lik kıyı bandıdır.Trafiğe kapalı olan bu alanda restaurantlar, kafeteryalar, çay bahçeleri, barlar, anfiler, spor alanları ve halka açık plaj bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında halkın yoğun ilgisini çekmektedir. 

 

TARİHİ  YERLER

 

 

Atirus

Kaya Ramada

Atirus Alışveriş Merkezi, Kapıcıoğlu Madencilik İnşaat San. ve Tic Ltd. Şti tarafından İstanbul Büyükçekmece’de E-5 karayolu üzerinde Marmara Denizi ve Büyükçekmece Gölünün kesiştiği noktada 56.000 metrekarelik bir alanda kurularak 17 Aralık 2005 te seçkin ziyaretçilerinin hizmetine açıldı.

Birbirinden ünlü markalar biraraya getirilerek her katta farklı bir konseptle oluşturulan tematik konumlandırmalarla alışveriş sürenizi keyfe dönüştüren Atirus , modanın, fast food, cafe ve restaurantlarıyla damak tadının, çocuklar için düşünülmüş özel oyun alanları ve üstün teknolojik imkanlı sürekli vizyon gösterimleriyle hizmet veren modern sinema salonlarıyla eğlencenin, en yeni teknik donanım ve otomasyon sistemleriyle gürültüsüz ve konforlu alışverişin Büyükçekmece’deki ilk ve en büyük buluşma noktası haline geldi…

Atirus alışveriş merkezine gelen ziyaretçilerin ulaşım imkanlarını kolaylaştırmak için düzenlenen ücretsiz müşteri servisinin yanı sıra Türkiye de bir ilke imza atılarak E-5 karayolundan Alışveriş Merkezine yaya girişler için alt geçit, araçla girişler içinse 700 araç kapasiteli kapalı otoparka tünelle direk bağlantı kuruldu.

Pek çok teknolojik üstünlüğe sahip Atirus Alışveriş Merkezinde Jet grouting ve fore kazıklar üzerine inşa edilmiş radye temel sistemi, bilgisayar destekli bina yönetimi sistemi, merkezi ısıtma, soğutma, taze hava ve egzoz tesisatı, klima sistemi, uluslararası standartlarda ısı, ses ve su izolasyonu, bilgisayar destekli yangın algılama ve ihbar etme, söndürme ve güvenlik sistemi gibi üstün özellikler bulunuyor.

Atirus Alışveriş merkezinde 80 mağazanın yanı sıra 63 ofislik bir de iş merkezi yeralıyor.

Atirus
Adres: Fatih Mah. Londra Asf. No:40 34500 Büyükçekmece / İST.
Telefon: 0212 883 69 14 – 883 78 00
Fax: 0212 881 11 61
E-mail: info@atirus.com.tr
Web: http://www.atirus.com


Kaya Milenyum

Kaya Milenyum

A+ standartlarında bir iş merkezinde, prestijli çalışma olanakları sunan Kaya Millennium İş Merkezi, İstanbul’un ticaret hayatına yön veren ve hızla gelişen bölgesi Beylikdüzü’nde bulunuyor.

Neden Beylikdüzü? Modern kentleşme, Dinamik ve artan nüfus, Gelişmekte olan sanayi, Okul ve Üniversitelerin varlığı, Fuar merkezi ve Otellerin yoğunluğu. E5 Karayoluna 2 yönlü direk giriş çıkışı bulunan Kaya Millennium, TEM Otoyoluna da 5 dakika mesafededir.

Kaya Millennium İş Merkezi 34.425m² kapalı alan üzerinde, merkezi klimadan, akıllı asansörlere; kapalı devre güvenlik sistemine kadar, çağdaş mimari ve alt yapının tüm olanaklarıyla, iş hayatınıza keyif katacak detaylara sahip. Oturmuş sistemi ve işleyen yapısıyla, hemen yerleşebileceğiniz iş yerlerine; uygun kredi koşullarıyla klayca sahi olacaksınız. Kaya Milenyum

Kazançlı bir yatırım için benzersiz bir fırsat olarak öne çıkan Kaya Millennium İş Merkezi, Kaya Holding güvencesiyle iş yaşamında prestije dönüyor.

Kapasite? 34.425m² kapalı alan, 10.450 m² kiralanabilir alan, yaklaşık 70 dükkan kapasitesi, 70 araçlık açık otopark, 220 araçlık kapalı otopark, 10.680 m² alanda 10 ve 13 katlı 2 iş kulesi.
Adres: Cumhuriyet Mahallesi Şimsek Sokak no:2/A Beykent-Büyükçekmece/İstanbul
Telefon: 9o (0212) 872 26 36 (pbx)
Fax: 90 (0212) 872 12 20
E-mail: yonetim@kayamillennium.com
Web: http://www.kayamillennium.com


Outlet Park

Outlet Park

İstanbul Outlet Park 56.000 m2 kapalı alan ve gerçek outlet tipi mağazacılık anlayışı ile 25 kasım 2006’da kapılarını halka açmıştır. Gün geçtikçe artan yoğun nüfusa tüm ihtiyaçlarını,en kolay,en hesaplı,kaliteli ve rahat ulaşım imkanlarıyla aynı yerde bulabilme özgürlüğü,bol çeşit ve marka bilinciyle outlet tipi mağazacılığın tek adresi İstanbul Outlet Park Marmara ve Trakya bölgesinden milyonlarca tüketicinin hesaplı ve avantajlı alışverişinin diğer adı olacak.

E5(D100) Karayolu üzerinde Tem otoban, Avcılar, Büyükçekmece, Beylikdüzü ve tüm yerleşim merkezlerinin kesişme noktasında İstanbul Outlet Park’ta tüketicinin güvenini kazanmış markalarla yenilik talebine cevap verecek yönetim anlayışıyla, alternatifsiz buluşma noktası olmak için her şey hazırlanmıştır.
Adres: Cumhuriyet Mah. E-5 Karayolu, Firuze sok Büyükçekmece – İstanbul
Telefon: 212 872 22 00 Pbx
Fax: 212 872 22 05
E-mail:
Web: http://www.istanbuloutletpark.com.tr

BÜYÜKÇEKMECE’ DE KONAKLANMA YERLERİ

Kaya Ramada

Kaya Ramada

Toplam 318 oda ve 746 yatak kapasitesi ile Kaya Ramada Plaza’da 12 özel suit oda, 3 adet engelliler için oda, 14 sigara içilmeyen oda, 1 kral dairesi, 173 standart oda, 5 business oda ve 110 aile odası bulunmaktadır.

6000 m² toplam sergi alanı, kablosuz internet bağlantısı,
projektör ve projektör perdesi, beyaz tahta, slayt projektörü, flipchart, barkovizyon, ses sistemleri, mikrofon, video, DVD, televizyon, faks, ışık sistemleri ve 4 dilde simultane çeviri olanakları Kaya Ramada Plaza’nın teknolojik altyapısını oluşturuyor.

Toplantılarınızda otelimiz, 1200 kişi kapasiteli balo salonu dahil 20 toplantı odası ile hizmetinizdedir.

Adres: E-5 Otoyolu Tüyap Yanı Büyükçekmece – İstanbul TÜRKİYE
Telefon: 90 (212) 866 23 23 (Pbx)
Fax: 90 (212) 886 17 85
E-mail: info@kayaramada.com
Web: http://www.kayaramada.com


Pelikan

Kaya Ramada

Bir çok aktiviteyi içinde barındıran Pelikan Otel kompleks olarak hizmet vermektedir. 64 Oda, 4 Suit ve 130 yatak kapasitesi, 250m2 lik bir toplantı salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, restaurant ve barları ile sizleri en iyi şekilde ağırlamaktan gurur duyar.

Adres: E-5 Karayolu üzeri No:14 BÜYÜKÇEKMECE – ISTANBUL / TURKIYE
Telefon: 90 212 883 35 00 pbx – 883 77 52
Fax: 90 212 883 74 08
E-mail: rezervasyon@pelikanotel.com.tr
Web: http://www.pelikanotel.com.tr


Gordon Oteli

Kaya Ramada

Otelimiz İstanbul’un tarihi, kültürel ve alışveriş merkezi Büyükçekmece bölgesinde, Sultanahmet Camiisi, Ayasofya Müzesi Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Mısır Çarşısı ve bir çok tarihi yere ulaşabilir. Otelimiz müşterilerine en önemli görülecek yerleri ve şehri keşfedebilecekleri mükemmel bir konaklama mekanı sunmaktadır.
Adres: Fatih Mahallesi Gordon Cad. No:16 (Subay Ordu Evi yanı) Istanbul / Türkiye
Telefon: 90 212 883 46 84
Fax: 90 212 883 46 85
E-mail: info@hotelgordon.com
Web: http://www.hotelgordon.com

 

BÜYÜKÇEKMECE’ DE  SAĞLIK  KURULUŞLARI

BÜYÜKÇEKMECE DEVLET HASTANESİ
Devlet Hastanesi
Adres: Atatürk Mah. Mustafa K. Paşa Cad. Hülya Koçyiğit Sok No: 1 Büyükçekmece – İSTANBUL
Telefon: 0212 882 37 00
Randevu Tel : 0212 883 79 89
Fax: 0212 882 16 66
E-mail:
Web:


BÜYÜKÇEKMECE ÖZEL HASTANESİ

Adres:
Telefon: (0212) 881 45 77 (5 HAT)
Fax:
E-mail:
Web:


DOĞUŞ TIP MERKEZİ

Adres: Fatih Mahallesi Stad Yolu No. 1
Telefon: (0212) 881 65 60
Fax: (212) 881 1367
E-mail:
Web:


METROPOL POLİKLİNİĞİ

Adres:
Telefon: (0212) 882 68 82
Fax:
E-mail:
Web:


TIP 2000

Adres:
Telefon: (0212) 882 33 00
Fax:
E-mail:
Web:


BÜYÜKÇEKMECE SEMT POLİKLİNİĞİ
Outlet Park

Adres: Dizdariye Mah. Gülboyu Cad. Büyükçekmece/İstanbul
Telefon: (0212) 881 22 83
Fax: 0212 881 22 86
E-mail:
Web:


Büyükçekmece Merkez Sağlık Ocağı

Adres: Dizdariye Mah. Enverpaşa Cad.No:1 Büyükçekmece / İSTANBUL
Telefon: 0212 883 22 99
Fax: 0212 883 10 07
E-mail:
Web:


Büyükçekmece Sağlık Grup Başkanlığı

Adres: Dizdariye Mah. Atatürk Cad. No:4 Büyükçekmece
Telefon: 0212 883 66 35
Fax: 0212 883 66 35
E-mail:
Web:

 

Büyükçekmece Kervansaray (Kurşunlu Han)

        16. yy’ da Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Trakya’dan batıya uzanan yollar üzerinde Büyükçekmece büyük menzil (konak) yeri idi. Bu yol üzerinde günümüze ulaşan bir menzil külliyesi içinde mescit, namazgah, üç kemerli çeşme, dört bölüm halindeki köprü ile kervansaray yapısı yer almaktadır. Zaman zaman yapılan onarımlarla bu eserler günümüze ulaşabilmiştir.

Süleyman (Kanuni) (hd 1520-1566) tarafından Mimar Sinan’a inşa ettirilen bu külliyede, kervansarayın ilk inşa edilen yapı olduğu kaynaklarda belirtilmekteyse de kitabesi olmayan yapının tarihlendirilmesi, aynı külliye içindeki üç kemerli çeşme kitabesine dayandırmaktadır. Bu kitabe 974/1566 tarihini vermektedir. Ve kitabe metninden Kanunu’ nin Zigetvar seferine çıkarken, bu önemli menzil külliyesini Mimar Sinan’a inşa ettirdiği anlaşılmaktadır.

Büyükçekmece Köprüsü’nün doğu ucundaki düzlükte inşa edilen kervansaray yapısı 48×22,30 m ölçüsünde bir alanı kaplar.

Yapı, kuzeydoğu ve güneybatı yönünde, uzun eksene göre dikdörtgen bir plana sahiptir. Güneybatı cephesi giriş cephesi olarak belirlenmişse de orijinal durumunda değildir. Bu dikdörtgen kapalı ahır mekanına ise dar kenarındaki yay kemerli bir kapı ile girilir. Bu kapının açıldığı bir ara mekan ise tuğladan sivri kemerli, iki dikdörtgen pencereli, iki duvarı ile varlığını belirlemektedir.

Büyükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü

        Büyükçekmece ile Mimarsinan arasında ulaşımı sağlayan köprü, (Şimdi trafiğe kapalıdır) İstanbul’a 36 Km. uzaklıkta Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizi üzerindeki geçit üzerinde yapılmıştır. Bizans ve Osmanlının ilk dönemlerinde de aynı yerde bir köprünün varlığı bilinmektedir.

Süleyman (Kanuni) (hd 1520-1566) Zigetvar seferine çıkarken, bu köprünün yapımını başlatmış 2. Selim zamanında (1566-1567) bir yılda tamamlanmıştır. Büyükçekmece Köprüsü Mimarsinan eseri olup yapılarının listesini veren Tuhfetü’l-Mimarin’de bulunan eserlerden biri de Büyükçekmece Köprüsü’dür.Köprü tektir, bazı gözlerini sel alıp tahrip etmiş ve tekrar yapılmıştır “Risale-i Tezkiretü’l-Ebniye” ‘de ise “ Büyükçekmece’de bina olunan köprü” diye söz edilmiştir. Mimarsinan, 1566/1567 tarihli köprü yapımında yüzlerce neccar, senktraş çalışmış gölün suları büyük tulumbalarla çekilmiştir. Temellerde iki üç insan boyunda çakılan kazıkların aralarına kurşun akıtılarak birleştirilmiştir. Bu şekilde temel yapımı daha sonra Mimar Davut Ağa tarafından Yeni Camii’ de uygulanmıştır.

İstanbul’a kara yoluyla Avrupa’dan gelen gezginlerin dikkatini en çok Büyükçekmece Köprüsü çekmektedir. II. Murat zamanında Venedik Balyosu olan Jacoba Saranzo’nun seyahatnamesinde iki ağaç köprü yıkıldıktan sonra 1. Süleyman’ın(Kanuni) 73.853 akçeye bu köprüyü yaptırdığı yazılıdır.

Büyükçekmece Köprüsü 635 metre uzunluğunda, 7.17 metre genişliğinde dört ayrı köprünün birleşmesinden meydana gelmiştir. Çevresi geniş rıhtımlarla çevrili, inişli çıkışlı köprünün Büyükçekmece yönündeki bir ve ikinci bölümlerde yedişer göz, üçüncüsünde beş, dördüncüsünde dokuz göz bulunmaktadır. Ancak bunların yükseklikleri birbiriyle eş değildir. Orta köprü kemerlerinin gözleri diğerinden yüksek olup, köprünün iniş ve çıkışına göre açıklanmaktadır. Köprülerin birleştikleri yerlere sulardan etkilenmemesi için sel yaranlar yapılmıştır. Köprünün yapımında 34-40 bin metreküp taş kullanılmış ve bunlar birbirine eritilmiş kurşunlarla bağlanmıştır.

Büyükçekmece Köprüsü’nün en ilginç yanı taş kolonlar üzerine oturtulmuş kitabeli balkonlarıdır. Bu balkonlar Türk köprülerinde dinlenme ve sohbet yeri olarak yapılmıştır. Bursa’da Selçuk Hatun (14.yy.), Geyve’de 2. Beyazıt (15.yy.),Babaeski (17.yy) ve Edirne’de Meriç(15.yy.) köprülerinde benzeri balkonlar vardır. Balkonlardan dördüncüsünün üzerinde Mimarsinan’ın ismi ve imzası vardır. Mimarsinan’ın ismi müzelerde, arşivlerde, kütüphanelerde daima (Sinan) olarak geçmekte, yalnızca Tezkiretü’I Ebniye’nin yazma nüshasıyla köprü kitabesinde “Yusuf Bin Abdullah” diye yazılıdır. Büyükçekmece Köprüsü’nün dördüncü bölümünde karşılıklı iki kitabe vardır. Devrin ünlü hattatı Derviş Mehmed’in eseri olan kitabenin dört beyitlik manzum metni şair Hüdayi’e aittir.

Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa Camii (1567) Büyükçekmece Dizdariye Mahallesi Enver Paşa Caddesi üzerindedir. Bulunduğu alan nedeniyle, Köprübaşı Camii olarak da bilinmektedir. Mimar Sinan’ın eserlerinden biridir. Sokullu Mehmet Paşa Mescidi, yakınındaki Büyükçekmece Kervansarayı ve köprü ile minyatür bir menzil külliyesi oluşturmaktadır. Dünyada benzerine çok az rastlanan yekpare minaresi ile özel bir eserdir.

 

Sultan Süleyman Çeşmesi

       Büyükçekmece’de ayakta kalabilmiş çeşmelerin en eskisi Köprübaşında Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin yanı başındaki çeşmedir. Tarihi köprü ve Kervansarayla birlikte yaptırılmıştır. Klasik üslupta olup, kesme taştan üş kanatlı olarak inşa edilmiştir. Her kanadında birer çeşme ve önünde yalağı vardır. Ayna taşının üzerindeki manzum kitabede şunlar yazmaktadır: ” Kaçan bu çeşmesarı itti bina / Süleyman Han Sultanı muzaffer / Bidi tarihin anın ehil tarih / Yine akdı cihana abı kevser / Sene 974 ” (miladi 1566) olarak tarihlenmektedir.

Fatih Sultan Mehmet Camii ve Süleyman Ağa Çeşmesi

       Dizdariye mahallesinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan camii taş minareleri ile ünlüdür.

Akan sular kadar hızlı geçen zamanın bir anında 1853’te Çakmaklı köyü zenginlerinden çiftçi Süleyman Ağa ile Hanife Hatun’un torunları Yakup Alemdar ile Hatice Hatun’un oğlu Süleyman Ağa Kırım Harbi’ne katılırlar. Genç Süleyman Ağa, Yerköy’de gazi, Gözleve’de şehit olur. Anası Hatice Hatun da evladı ve adı geçen diğer aile büyüğünün ruhu için Fatih Camii önündeki çeşmeyi yaptırır. Bu çeşme köfeki taşından klasik usluptadır. Kitabesinde sözü edilen anı için Hicri 1273 (miladi 1856 ) yapıldığı anlaşılmaktadır.

Sultan Hamid Çeşmesi ve Havuzu

       Havuzu ile bulunduğu meydana adını veren bir başka çeşme süsler Çekmecemizi. Havuzbaşı olarak anılan yerde II. Abdülhamit’in 25. Saltanat yılı anısı olarak Büyükçekmece’liler tarafından yaptırılmıştır. Yekpare mermerden dışyüzü kabartma yazılarla süslü çeşmenin yaklaşık 13 m2 büyüklüğünde havuzuna bakan tarafında ağzından sular dökülen yüksek kabartma bir aslan başı vardır. Bunun üzerine sülüs yazısı ile ” Tavvellahü ömruhu ve şevkettühü / Saeffailahü ümranü mülkühü/ Sene 1318″ şeklinde bir dua işlenmiştir.

Enver Paşa Köşkü

       Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine damgasını vurmuş olan Enver Paşa; Babası Ahmet Paşa’nın, annesi Ayşe Hanım ve kız kardeşi Mediha hanım ile birlikte yaşadığı köşke yazları geçirmek üzere eşi Naciye Sultan ile birlikte gelirdi. Enver Paşa ve Naciye Sultan denizden B.Çekmece’ye getiren çatana (bugünkü Pelikan Otel dolaylarındaki) iskeleye yanaşırdı. Zamanın koşullarına göre oldukça büyük boyutta olan ahşap iskelenin at arabalarının manevra yapıp rahatça dönebilecekleri genişlikte sofaları, iki yanında denize inen merdivenleri mevcuttu. İskeleden köşke doğru faytonlarla yola çıkılır, Naciye Sultan bazen çarşaf – peçeden oluşan kıyafeti bazen de maşlak denilen bol manto ve başörtüsü ile fayton içinde görünürdü. Enver Paşa ve sultan eşi; okulun ( Bu günkü B.Çekmece kaymakamlık binası ) önünde iki sıra olmuş öğrenciler tarafından “hoş geldiniz” bağrışlarıyla karşılanırdı. Enver Paşa da bu sıcak karşılamaya, ardı sıra gelen adamları vasıtasıyla öğrencilere ihsanlarda bulunarak cevap verirdi. O dönem de adı “B.Çekmece Enver Paşa İnas Mektebi” olan ilkokul öğrencilerine 100’er para ( 2,5 kuruş değerindeki kırmızı kağıt para ), bugünkü PTT binasının bulunduğu yerde öğrenim gören ortaokul öğrencilerine ise; gümüş çil kuruş dağıtılırdı. Bu merasimler her karşılamada ve uğurlamada tekrarlanırdı. Köşkte yaz kış yaşayan baba Ahmet Paşa; yakındaki okulun sınıf geçme ve bitirme sınavlarına katılarak, öğrencilere sınav soruları yöneltirdi. Köşk hanımlarının çevre ile ilişkileri resmi boyutta olup, pek az aile ile görüşülür, alış-veriş işleri ise şişmanlığı ile bilinen arap kahya ( uşak ) tarafından yapılırdı.

Ahşap panjurları maviye boyalı, üç katlı beyaz köşkün güller içindeki bahçesinde bir de havuzu vardır. Denize cepheli köşk; gerek şıklığı gerekse barındırdığı önemli kişilikler nedeniyle, 100 yıl öncesinin kanıksanmış ahşap karası evleri arasında Büyükçekmece’liler için adeta “eşsiz bir çiçek” güzelliğindedir.

TURİSTİK  YERLER

Tüyap Fuar Merkezi

B.Çekmece Beylikdüzü mevkiindedir. Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi Toplam 120.000m2 alanda 20.000m2 kapalı, 60.000m2 açık fuar alanı ile Uluslararası alanda B.Çekmece’nin adını duyuran ve Türkiye’nin en büyük kapalı fuar merkezidir.

Kültürpark ( Festival Alanı )

Mimar Sinan’ın eserleri olan tarihi köprü, kervansaray, cami ve çeşmenin de içinde yer aldığı 200.000 m2 alan üzerinde yapılmış bir parktır. İçerisinde tarihi eserler yanısıra Belediyemizce yaptırılmış olan konservatuar, müze, otağ (çadır), çok amaçlı 5000 kişilik Anfi tiyatro, yöre evleri şeklindeki cafeler, gezinti alanları, spor kompleksi ve restaurantlardan oluşmaktadır.

Aqua Marin Su Oyunları Merkezi

Büyükçekmece’lilerin yanısıra İstanbul’un değişik semtlerinden gelen vatandaşlarımıza da eğlence ve dinlenme olanağı sağlayan Aqua Marine Su Parkı, Marmara Denizi kıyısında büyük havuzu (4500 m2 ), 3 adet küçük havuzu, eğlence salonları, su kayakları ile şehrimize renk katmaktadır.

BÜYÜKÇEKMECE’ DE  ALIŞVERİŞ  MERKEZLERİ

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.