Büyükçekmece Rehberi

Çocuklarda Öksürük Sezonu Açıldı

Çocuklarda Öksürük Sezonu Açıldı

Öksürük neden olur?
Öksürük hava yolunun burundan başlayarakakciğerin zarına(plevra) kadar uzanan solunum yollarını etkileyen hastalıklara bağlı olarak oluşmaktadır. çoğunlukla bu bölgelerin enfeksiyonlarına bağlı olarak görülmekle birlikte alerjik astım, sarkoidoz gibi mikrobik olmayan hastalıklarda bağlı olabilmektedir. Ayrıca ilaçlar, solunum kası olan diyafram, mide, yemek borusunun etkilenmesi ve bazı kalp hastalıkları da akciğeri etkileyerek öksürüğe neden olabilmektedir.”
Öksürük ne kadar sürer?
Öksürük çoğunlukla akut dediğimiz 2 haftadan kısa sürelidir. Kronik(müzmin) öksürük ise iki haftadan uzun sürer ve daha az sıklıkla görülmektedir. Öksürük normalde vücudun bir savunma mekanizmasıdır. Solunum yollarımızı etkileyen etkenleri mekanik olarak dışarı atmak için istemli veya istemsiz olarak yapılmaktadır. Solunum yolları mekanik(balgam,solunum yoluna yabancı cisim kaçması), kimyasal(ilaç, zehirli gazlar gibi)etkenlerle öksürüğe neden olmaktadır. Ses tellerinin bulunduğu larenks ve büyük havayolu olan trakea özellikle mekanik uyarıya çok duyarlıdır ve peş peşe kriz şeklinde öksürük oluşturur.
Hangi hastalıklarda öksürük olur?
Öksürüğün şekli hastalığın yeri ve ciddiyeti hakkında yönlendirici olmaktadır. Kuru öksürükte hasta balgam çıkarmaz ve öksürük ses tellerinin titremesi ile oluşur. Bu tip öksürük daha çok solunum yollarının balgam oluşturmayan enfeksiyonları olan farenjit, bronşit, bronşiolit, akciğer zarı iltihabı ve veremin başlangıc döneminde görülebilmektedir. Yaş(balgamlı,produktif) öksürük kuru öksürükteki sese ek olarak balgamın hareketle oluşturduğu ses duyulmaktadır. Yaş öksürük solunum yollarında balgam oluşturan hastalıklarda ve özellikle veremin ileri dönemlerde, zatürrede görülmektedir. Havlar tarzında öksürük ses tellerinin etkilendiği larenjit,boğmaca, krup da görülür ve çoğunlukla ses kısıklığı beraberinde olur. Boğmaca ve havayoluna yabancı cisimler kaçtığında ise nöbet şeklinde öksürük krizleri oluşmaktadır.
Öksürük neden bazı çocuklarda uzun süreli olarak görülür?
Öksürüğün uzun süreli oluşu, yaş öksürük olması,ateş eşlik etmesi ciddi neden olabileceğini düşündürmektedir. Kronik(müzmin) öksürük sıklıkla allerjik çocuklarda daha sık görülen sinüzite bağlı oluşan postnazal akıntıya bağlı oluşur. Bu hastalarda özellikle yattıktan sonra ortaya çıkan kriz şeklinde bazen kusmaya neden olabilecek öksürüktür. Çocuklarda reflü, astım, kronik bronşit sıklıkla kronik öksürük nedenidir. Öksürüklü çocukların öncelikle doktor kontrolü ve sonrasında öksürüğün nedenine göre akciğer grafisi, allerji testleri, solunum fonksiyon testleri yapılarak teşhis edilebilmektedir.
Tedavisi nasıl planlanır?
Öksürüğün tedavisi neden olan hastalığa bağlı olarak değişmektedir. Özellikle sigaraya maruz kalma, gece beslenme kronik öksürüğe neden olabileceğinden engellenmelidir. Özellikle havlar tarzı öksürüklü çocuklarda larenjit-krup olduğundan soğuk hava şikayetlerini azaltacağından doktora gidene kadar soğuk hava solutmak faydalı olabilmektedir. Evlerde kış aylarında ısıtmaya bağlı olarak oda havasının nem oranı değişebileceğinden nemlendirme ayarlanmalıdır. Öksürüğe daha çok infeksiyon hastalıkları neden olduğundan iyi beslenme ve sıvı alımı hastalığın tedavisini destekleyecektir.
Öksürüklü çocuklar öksürmekle ortama damlacık salabildiğinden mutlaka doktor kontrolü bulaşıcı hastalık olmadığı belirlendikten sonra okula gönderilmelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.