Büyükçekmece Rehberi

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Nasıl Yapılır

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

Güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemleri, günümüzde çiftçiler tarafından çok fazla kullanılan; şebeke hatlarından uzak kalan arazilerde elektrik sıkıntısı yaşandığından dolayı çok fazla tercih edilen bir sistem haline gelmiştir. Bunun diğer bir nedeni de sulama yöntemi olarak fosil yakıt kullanılmasıdır. Bu yüzden de güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemleri, tarımsal alanda faaliyet gösterenler için adeta bulunmaz bir nimet haline gelmiştir. Diğer bir tercih sebebi de tarımsal alanlardaki yetişen ürünler düzenli sulama istediğinden dolayıdır. Çünkü aksi bir durumda çiftçiler açısından çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Tercih edilme nedenleri arasında daha sayabileceğimiz; güneş enerjisi ile sulama ekonomik ve masrafsız bir yöntem olması, yakıt tedariki, jeneratör çalıştırma, kısa zamanda kendini amorti edebilmesi, yakıt fiyatlarından etkilenmemesi, fotovoltaik sistemi sulama dışında ki uygulamalarınız (aydınlatma vs.) için de masrafsız bir biçimde kullanılabilmesi, çevreci ve yıllarca sorunsuz çalışan bir sisteme sahip olması, bitkiler gibi güneş enerjisine uygun oluşundan dolayı, enerjiyi zamanın da üretebilmesi olarak da sayabiliriz.

Bu sistemlerin kullanım alanına göre değişebilen birçok değişik özellikte çeşitleri bulunmakta olup, bunları kısaca tanıyalım.

Güneş Enerjisi İle Tarımsal Sulama Sistemleri

 

1.DC su pompalı sistemler

2. Akü destekli sistemler

3. Mobil solar römork sistemleri

4. Sürücü inverter ile güneş enerjisi sulama sistemleri olarak sıralayabiliriz.

Bu Sistemlerin Avantajları Ve Dezavantajları

DC su pompalı sistemler, daha çok küçük boyutlu arazilerde kullanılabilmektedir. Nedeni ise düşük güçlü pompadan oluşmasıdır. Ve de daha az sayıda güneş paneli ile de çalışabilmektedir. Bu sistemlerle yüzeydeki sulardan ve kanallardaki sulardan ancak faydalanılabilmektedir. Akü desteksiz çalışmaktadır. Ancak bu sistemlerde pompa arızası geri dönüşü çok zordur. Akü destekli sistemler; pompanın gücünü ve günlük kaç saat çalışıyorsa tespit edilerek akü kapasitesi bulunur. Sonra ise akülerin dolum sürelerine uygun güneş paneli gücü ve sayısı tespit edilir.

 

Çok küçük ve orta ölçekli güneş enerjisi ile tarımsal sulama sistemi isteyenlere ideal ve daha maliyetsizdir. Her yerde  bulunabilen pompalar ile bu sistemi kurabilmek mümkündür. Bu pompalar AC su pompalarıdır ve fiyatları dc pompalara göre çok daha ucuzdur. Ac pompaların tamiratları çok daha kolaydır ve tamir maliyetleri daha düşüktür. Herhangi bir bobinajcıda bile tamir ettirilebilmektedir. Ayrıca kurulumu da çok kolaydır ve herhangi bir ustalığa gerek yoktur.

Kısacası bu sistemde kullanılan malzemeler her yerden çok kolay bir şekilde tedarik edilebilmektedir. Diğer yandan bu sistemde bir akü bulunduğu ekstradan bir bakım gerektirmektedir. Mobil solar römork sistemleri; Sürücü inverterli sistem de orta ve büyük çaptaki tarımsal alanların sulanmasında kullanılan bu sistemde suyun derin veya yüzeyde olmasının önemi yoktur. derin kuyulardan rahatlıkla suyu pompalama gücüne sahiptir.

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.