Büyükçekmece Rehberi

HEYBELİADA

FİRMA HAKKINDA
FOTO GALERİ
VİDEO
KONUM
YORUMLAR

heybeliada-16

Büyükada’dan sonra ikinci büyük ada Heybeliada, özellikle, 1845 yılında açılan ancak günümüzde eğitim vermeyen Aya Triada Manastırı’ndaki çok zengin bir kütüphaneye sahip olan Ruhban Okulu, Deniz Lisesi, Terk-i Dünya Kilisesi ve sanatoryumu ile biliniyor. İsmet İnönü’nün müze haline getirilen evi ile Hüseyin Rahmi Gürpınar’ını evi de Heybeliada’nın en önemli simgeleri arasında yer alıyor.

heybeliada-8

Heybeliada’nın çevresini faytonla veya yürüyerek dolaşabilirsiniz. İskeleye arkanızı dönüp sola doğru yürürseniz birbirine bitişik Müslüman ve Ortodoks mezarlıkları ile karşılaşırsınız. Yol ikiye ayrılınca soldan aşağıya devam ederseniz sanatoryum yanından geçip yeniden sahile inersiniz ve buradaki plajdan denize girebilirsiniz. Denizin artık çok da temiz olmadığı Heybeliada’da en iyi seçeneğiniz Halki Palas Oteli’nin havuzunda serinlemek olabilir. Çünkü Heybeliada’nın Deniz Kulübü’nin olimpik yüzme havuzu, tenis ko rtu ve lokanta gibi tesislerinden ancak üye olanlar yararlanabiliyor.

Yemek yiyebiliceğiniz ve içki içebileceğiniz lokantalar ise iskelenin hemen karşısında sıralanıyor. Bunlar içinden şüphesiz önerebileceğimiz lokanta ise Mavi. Mutlaka denemelisiniz. Lokantaların bazılarında özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonları canlı taverna müzik oluyor.

HEYBELİADA’DA NEREDE NE YENİR?

Ada Restaurant

Sahildeki restoranlar arasında ilk göze çarpan Ada Restaurant. Ada geleneğine uygun olarak burada da mönü rakı ve balık. En ünlü yemeği balık kokoreç.

Tel: 0 216 351 94 38

Gencay Cafe

Vapurdan iner inmez sola döndüğünüzde karşınıza çıkan Gencay cafe daha çok kısa molalar vermek için ideal. Konumu itibariyle tüm adaya hakim olan kafede sıcak ya da soğuk bir şeyler içebilir veya yemek yiyebilirsiniz.

Tel: 0 216 351 15 51

Halki Restaurant

Heybeliada’nın eski adı Halki’yi taşıyan restoran iskelenin hemen yanında yer alıyor. Yemeklerinin ünü neredeyse tüm İstanbul tarafından biliniyor. Mönüsündeki özel uskumru marini mutlaka deneyin.

Tel: 0216 351 81 95

Mavi Restaurant

Radika salatası, barbunya pilaki, patlıcan salatası, zeytinyağlı dolma ve enginarı çok güzel. Kısacası bütün zeytinyağlılar tam kıvamında. Ama mutlaka denemeniz gereken patates salatası.

Tel: 0 216 351 01 28

Özdemir Cafe

Heybeliada sakinlerinin en çok rağbet ettiği adreslerden biri olan Özdemir Cafe, Adalar’a özgü bir çay bahçesi. Kısa molalar için birebir.

Tel: 0216 351 98 73

HEYBELİADA’DA NEREDE KALINIR?

Halki Prenset Pansiyon

İskelenin hemen arkasındaki Halki Prenset Pansiyon, adada konaklamak isteyenler için bir diğer seçenek. Sekiz odalı küçük ve şirin bir pansiyon tam anlamıyla adanın kasaba havasını yansıtıyor.

Tel: 0216 351 00 39

Merit Halki Palas Oteli

Prens Adaları’nın en eski ve görkemli otellerinden olan Merit Halki Palace kendinizi şımartmak için harika bir seçenek. Meryem Ana yolu üzerinde bulunan otelin 36 odası ve dokuz süiti var. Yüzme havuzu da bulunan otelin çörekleri çok meşhur. Tarih kokan bu otelde, hem deniz, hem de orman manzaralı odalar da kalabilirsiniz.

Tel: 0216 351 00 25

HEYBELİADA’YA ULAŞIM

Adalar’a Kabataş, Kadıköy ve Bostancı iskelelerinden vapur kalkıyor. Kabataş ve Bostancı’dan yaz aylarında bütün adalara deniz otobüsü var. Bostancı’dan Büyükada’ya deniz otobüsleri çalışıyor.

Deniz otobüslerinin tarifesine göz atın : web: www.ido.com.tr

Deniz otobüsleri  Tel: 0212 516 12 12

Şehir Hatları Danışma Tel: 0 212 249 18 96

Ayrıca Bostancı ve Kartal’dan özel motorlarda Adalara dolmuş seferi yapmakta.

Bostancı’da Adalara taksi hizmeti veren hız motorlarının durağı Bostancı İskelesinde. Tel: 0 216 362 69 15

heybeliada-10

 

HEYBELİADA RESİMLERİ

heybeliada-1

heybeliada-2

heybeliada-3heybeliada-4

heybeliada-5

heybeliada-6

heybeliada-7

 

heybeliada-9

 

heybeliada-11

heybeliada-12

heybeliada-13

heybeliada-14

heybeliada-15

heybeliada-17

heybeliada-19

Henüz resim eklenmemiş.

Henüz video eklenmemiş.

Henüz harita eklenmemiş.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

FİRMA HAKKINDA BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.