Büyükçekmece Rehberi

Suriye’de Tanklar Halep’e girdi

  • Genel
  • 28 Temmuz 2012
Suriye’de Tanklar Halep’e girdi

Suriye'de Tanklar Halep'e girdi
Suriye’de muhalif askerler ile Suriye ordusu arasındaki en şiddetli çatışmalar ülkenin ikinci büyük şehri olan Halep’te gerçekleşiyor. Özgür Suriye Ordusu Halep’in kontrolünü almak isterken, yönetime bağlı ordu kaybettiği yerleri geri olmak için operasyonlarını sıklaştırıyor.

Halep’in kırsal kesimleri büyük ölçüde muhaliflerin kontrolünde. Suriye ordusu ise Halep’in Salahaddin bölgesine yönelik operasyon gerçekleştirdi. Suriye ordusu helikopterlerin yanı sıra tank ve top atışları ile Selahaddin semtine yönelik bombardıman başlattı.

Muhaliflerin sosyal paylaşım sitelerine yükledikleri görüntülerde Suriye ordusunun Selahaddin’e gerçekleştirdiği bombardıman sonrasında şehirden kara dumanların yükseldiği görülüyor. Yoğun patlama ve silah seslerinin geldiği Selahaddin’in bazı bölgelerine Suriye ordusuna ait tanların girdiğine dikkat çekiliyor. Muhalif askerler ile yönetime bağlı ordu arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Halep’te Selahaddin Semtine 10 adet tankın girdiği kaydediliyor.

Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Memun Gizzi de Suriye ordusunun Hama ve Şam’dan 100’den fazla tankın Halep’e doğru sevk edildiğini belirtmişti.

Halep, aynı zamanda Suriye ekonomi ve ticaret merkezi olarak biliniyor. Muhalifler ile ordu arasında şiddetli çatışmaların gerçekleştiği Halep’in düşmesi durumunda Esad rejiminin de büyük ölçüde düşmesi anlamına geleceği ifade ediliyor.

‘MİSKET BOMBASI KULLANILIYOR’ İDDİASI

Suriye Genel Devrim Konseyi Medya Sorumlusu Ebu Ubeyde, Esed yönetimine bağlı ordunun Halep’e yönelik saldırısında patladığı anda hava boşluğu oluşturarak ciğerleri patlatan vakum bombasının yanı sıra misket ve parça tesirli bombalar kullandığını iddia etti.

RUSYA’DAN FLAŞ AÇIKLAMA

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Suriye’deki saldırıların Tartus deniz üssüne sıçraması durumunda, burada görevli olan Rus personelin tahliye edilebileceğini söyledi.

“Moskova’nın Yankısı” radyosuna mülakat veren Çirkov, Suriye krizindeki gelişmelere yönelik değerlendirmede bulundu.

Ülkedeki saldırıların Tartus deniz üssüne sıçraması durumunda, burada görevli Rus personelin tahliye edilebileceğini belirten Çirkov, “Elbette buna karar verecek tek kişi ben değilim. Savunma Bakanımız var. Ayrıca başkanımızın da, bu yönde talimat vermesi gerekir” dedi.

LAVROV: HALEP’TE YENİ BİR TRAJEDİ YAŞANMAK ÜZERE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu açıkladı.

Soçi’de Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba ile bir araya gelen Lavrov, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Suriye’de yaşananlara yönelik açıklamalarda bulundu.

Şu an Halep’in silahlı muhalefetin elinde olduğunu belirten Lavrov, şehirde yeni bir trajedinin yaşanmak üzere olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca, Suriye hükümetinden durumun üstesinden gelmesini ummanın gerçekçi olmadığını belirtti.

Yaşananlara yönelik Batı’yı da eleştiren Lavrov, “Maalesef Batılı meslektaşlarımız farklı şekilde davranmayı seçiyorlar. Suriye’ye komşu bazı ülkelerle birlikte, Suriye rejimine karşı olan mücadeleye direk destek veriyorlar. Bunun bedeli ise, daha fazla kan oluyor” dedi.

Ajanslar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.