Büyükçekmece Rehberi

Zonguldak’ta Kızlı Erkekli İlginç Gelenek!

  • Genel
  • 31 Ekim 2012
Zonguldak’ta Kızlı Erkekli İlginç Gelenek!

Kızlar Bayramı

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Kurban Bayramı’nın son gününde geleneksel olarak kutlanan ‘Kızlar Bayramı’ bu yıl da değişik görüntülere sahne aldı.

BU NASIL BİR GELENEK !

Zonguldak’ta yıllardan beri süre gelen bu gelenekte genç kızlar süslenip, erkeklerde en güzel kıyafetlerini giyip hükümet caddesine çıkıyorlar ve cadde de birbirlerini bakışlar atıp, birbirlerini etkilemeye çalışıyorlar.

İlçenin çeşitli köylerinden gelen genç kadın ve erkekler, en güzel kıyafetlerini giyerek Hükümet Caddesi’nde buluşuyor. Bu sıradışı gelenekte gençler, yaklaşık 700 metrelik caddenin bir ucundan öbür ucuna yürüyerek birbirleriyle göz teması kurmaya ve tanışmaya çalışıyorlar.

İLGİNÇ GELENEK FAKAT YA GÖZ ZİNASI ?

Özellikle erkekler, gruplar halinde gezen kızların peşine takılıp konuşmaya çalışıyorlar. Erkeklerin bazıları ise cadde kenarındaki banklara oturup beğendikleri kızlarla göz teması kuruyorlar.

Orada göz temasında bulunanlar Müslüman insanlar ve Müslüman insanların inandığı dinin bazı kuralları oluyor ve ”kızlar bayramı” adı verilen gelenekte de o kuralların görmezden gelindiği görülüyor.

Ve işin acaip tarafı bu gelenek denen iffetsizliğin yıllardan beri devam etmesi. Bir Müslümanında çıkıp, gençlerin içinde bulunduğu bu iffetsizliği durdurmaması.

Genç kızlardan bazıları kendilerini görüntüleyen kameraları görünce yüzlerini saklayarak kaçmaya çalıştılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.