Büyükçekmece Rehberi

Gsyih nedir?

Gsyih nedir?

Gsyih nedir?
Gsyih, Gayrisafi Yurtiçi Hasıla kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu kavramı anlatan bir kısaltmadır. İngilizce’de Gayrisafi Yurtiçi Hasıla, Gross Domestic Product(Gdp) adıyla bilinmektedirgsyih
Gsyih (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla); Bir ülkenin kendi sınırları içinde 1 yılda üretilen mal ve hizmetlerin piyasa fiyatları cinsinden, toplam parasal değeridir. Gayrisafi milli hasıla’dan farkı gelirlerin ülkemizin sınırları içinde elde edilmesidir.
Gsyih (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla), o ülkede faaliyet gösteren yabancı ülke yurttaşlarının ürettiği nihai mal ve hizmetleri de kapsar.
1990’ların başından itibaren, küreselleşmenin ivme kazanıp, üretim faktörlerinin ve sermayenin, ülke sınırlarının dışına taşması sonucu, makroekonomik analizlerde ilgi, bir ülkenin yurttaşlarının gelirini ifade eden Gayrisafi milli hasıla yerine, bir ülkenin sınırları içerisinde yaratılan toplam geliri ifade eden Gsyih (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) üzerine yoğunlaşmıştır. Fakat yine de ülkelerdeki kişi başına gelir ve bunların karşılaştırılması gibi konularda Gayrisafi milli hasıla hala önemli bir kavram ve ölçüdür. Gayrisafi milli hasıla, genellikle bir yıllık zaman birimi içinde hesaplanır. Kişi başına Milli Hasıla hesaplamalarında nüfus artışı gözönünde bulundurulur.
Gsyih nasıl hesaplanır?
Gayrisafi milli hasıla = Gayrisafi Yurtiçi Hasıla + Net Dış Alem Faktör Gelirleri
Gayrisafi Yurtiçi Hasıla = Tarım + Sanayi + İnşaat + Ticaret + Ulaştırma, Haberleşme + Mali Kuruluşlar + Konut + Hizmetler Toplamı (Kamu ve Özel) + İthalat Vergisi şeklindeki bir formülle hesaplanmaktadır.
Gsyih ne demek? (Ticari terimler kategorisi)
(Gross Domestic Product GDP) Bir ülke sınırları içerisinde bir yıl süresince üretilen her türlü mal ve hizmetin toplam değerini ölçmeye yarayan bir kavramdır. Ancak ülkenin emek ve sermaye faktörlerinden bir kısmı ülke içinde değil yabancı ülkelerde mal ve hizmet üretiminde bulunurlar. Gayri Safi Milli Hasıladan dış alemden gelen net faktör gelirleri çıkartılarak Gayri Safi Yurt içi Hasıla – GSYİH elde edilir. Gayri Safi Milli Hasıla ile Gayri Safi Yurt içi Hasıla arasındaki fark budur. GSYİH da piyasa fiyatlarıyla hesaplandığı için dolaylı vergi ve sübvansiyonları içerir. Dolayısıyla GSMH ya sübvansiyonlar ilave edilip dolaylı vergiler bundan çıkartılarak Faktör Fiyatlarıyla Gayri Safi Yurt içi Hasıla bulunabilir. Aynca GSYİH rakamları da sabit sermayenin aşınma ve eskime payı (amortisman) m içerdiği için “gayri safi” diye nitelendirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.