Büyükçekmece Rehberi

Robert Boyle kimya ya katkısı

Robert Boyle kimya ya katkısı

Robert Boyle (1627-1691)
İrlanda’da Lismore şatosunda doğan bilim adamı ve düşünür Robet Böyle, I. Cork kontunun on dördüncü çocuğu ve ailenin yedinci oğludur. Güçlü bir belleği olan Böyle, 8 yaşında Eton kolejine gittiğinde Fransızca ve Latince biliyordu. 11 yaşındayken özel öğretmeniyle birlikte gezmek ve çalışmalarını Avrupa’da sürdürmek için Eton’dan ayrıldı. 14 yaşlarında Floransa’da GALİLEİ’nin çalışmalarıyla ilgilendi.
1645’te İngiltere’ye döndü. Stalbridge’de (Dorset) 7 yıl boyunca felsefe, dinbilim ve fen alanında çalışmalarını sürdürdü ve ilk deneylerini gerçekleştirdi. İrlanda’da 2 yıl kaldıktan sonra Oxford’a yerleşip «Invisible College Oxford’da bulunduğu sıralar Böyle, Robert HOOKE’un yardımıyla Otto GUERİCKE’nin hava pompası deneylerini yineledi. Aygıtı geliştirerek, yeni deneylere girişti ve elde ettiği sonuçları, 1660’ta, «Neıo Experiments Physico-Mechanical Böyle, bütün maddelerin çok küçük taneciklerden oluştuğuna ve bu taneciklerin kendi aralarında çeşitli biçimlerde birleşerek, değişik kimyasal maddeler ortaya çıkardığına inanıyordu. 1661’de yayınladığı «Skeptical Chymist Boyle’un maddenin atomsal yapısıyla ilgili görüşleri Gassendi, Descartes, Demokritos gibi düşünürlerin düşüncelerinden kaynaklanmaktaydı. Çalış
malarının büyük bir bölümü de başka araştırmacıların çalışmalarına dayanıyordu.
Araştırmaları, aşağı yukarı çağının bilinen bütün bilimsel alanlarını kapsıyordu. Hava ve atoma ilişkin çalışmalarının yanı sıra, ışığın yapısı, elektrik, magnetizma, billurlar, kimyasal bileşimler, bitkilerden çıkarılan pigmentlerle de ilgilendi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Emirhan Altun dedi ki:

  muhteşem kim yapmışsa ellerine sağlık çok lazımdı bunun maddeler halinde yapmanızı temenni ederiz

  1. Gamze dedi ki:

   Ayn

 2. Gamze dedi ki:

  Çok güzel çok yardımcı oldu ellerinize saglik

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.